Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?. |
Kilka miesięcy temu wszyscy dowiedzieliśmy się o planach zmiany przepisów, których skutki byłyby bardzo dotkliwe dla spółek komandytowych. Dzisiaj możemy być już pewni, że spółki komandytowe nadal pozostają bardzo korzystną formą prowadzenia działalności.
Jednolity podatek nie zostanie wprowadzony
Główną przyczyną, dla której los spółek komandytowych stał się zagrożony, były plany wprowadzenia jednolitego podatku. Jego wprowadzenie miało, według informacji płynących z kręgów rządowych, wiązać się z likwidacją podatku liniowego i wprowadzeniem wyższych stawek podatkowymi dla lepiej zarabiających. Uderzyłoby to bezpośrednio we wspólników spółek komandytowych, którzy licznie korzystają z możliwości rozliczania podatku metodą liniową.
Dzisiaj już wiemy, że jednolity podatek nie zostanie wprowadzony. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Jednolity podatek nie zostanie wprowadzony! Spółek komandytowych nie czekają więc żadne rewolucyjne zmiany, o których przez pewien czas było bardzo głośno.
Komandytowa nadal korzystna!
Spółka komandytowa nadal pozostaje bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zaletą tych spółek jest nie tylko korzystne opodatkowanie, które mimo zapowiedzi nie uległo zmianom. Spółka komandytowa jest też bardzo elastyczną formą prowadzenia działalności, zapewniającą jednocześnie bezpieczeństwo wspólników. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Jakie są zalety spółki komandytowej?
Magdalena Bobowicz