Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  21.04.2021

  PCC od umów pożyczki od wspólnika do spółki komandytowej po 1.01.2021 r.

  PCC od umów pożyczki od wspólnika do spółki komandytowej po 1.01.2021 r.

  Udzielanie pożyczek przez wspólników na rzecz spółki jest zjawiskiem powszechnym. Do tej pory pożyczka udzielona spółce komandytowej przez jej wspólnika była opodatkowana PCC. Czy w sytuacji uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT, zmieni się również jej traktowanie na gruncie PCC?

   

   

  CIT w spółkach komandytowych

   

  Od 1 stycznia 2021 r. (lub od 1 maja 2021 r. w przypadku odroczenia stosowania przepisów) spółki komandytowe uzyskały status podatników CIT, analogicznie jak spółki z o.o., spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne.

   

  Oznacza to, że dochody spółki komandytowej są opodatkowane dwukrotnie: na poziomie samej spółki oraz przy podziale zysku. Więcej na temat CIT w spółkach komandytowych piszemy w artykule CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?

   

  PCC od pożyczek wspólników do spółek

   

  Pożyczki udzielane przez wspólników do spółek, niezależnie od ich formy prawnej, są popularną metodą ich dofinansowania. Co do zasady, są one opodatkowane PCC wg stawki 0,5%. Inaczej traktuje się jednak pożyczki udzielane przez wspólników spółkom osobowym (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), a inaczej pożyczki udzielane spółkom kapitałowym (spółka z o.o. oraz akcyjna). Pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika korzysta ze zwolnienia z PCC. Takie zwolnienie nie zostało niestety przewidziane w przypadku pożyczek udzielanych dla spółek osobowych.

   

  Zaznaczyć należy, że podatnikiem w obu przypadkach jest spółka otrzymująca pożyczkę, a podstawa opodatkowania obejmuje wyłącznie kwotę główną pożyczki (bez odsetek).

   

  Pożyczki dla spółek komandytowych po 1.01.2021 r.

   

  Objęcie spółek komandytowych CIT i upodobnienie ich na gruncie podatku dochodowego do spółek kapitałowych (z o.o. i akcyjnej) oraz spółki komandytowo-akcyjnej zrodziło pytanie, czy również na potrzeby PCC spółka komandytowa będzie traktowana jak spółka kapitałowa. Oznaczałoby to bowiem, że pożyczki udzielane przez wspólników spółkom komandytowym nie byłyby już opodatkowane PCC wg stawki 0,5%, gdyż mogłyby korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

   

  Niestety, mimo iż spółka komandytowa jest na potrzeby podatku dochodowego traktowana podobnie do spółek kapitałowych, to na gruncie ustawy o PCC nadal jest spółką osobową. W związku z tym, uzyskanie statusu podatnika CIT nie ma wpływu na stosowanie przepisów dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych. W efekcie również po 1.01.2021 r. każda pożyczka udzielana spółce komandytowej przez jego wspólnika podlega opodatkowaniu PCC wg stawki 0,5%.

   

  Takie stanowisko zostało także potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5.03.2021 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4014.3.2021.2.BD.

   

  Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony Doradzamy.to i przeczytania artykułu Pożyczki udzielane przez przedsiębiorców bez PCC – zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów, w którym opisujemy korzystną dla przedsiębiorców zmianę podejścia organów skarbowych w kwestii opodatkowania pożyczek.

   

  Krzysztof Kaczmarek

   

  Tagi PCC pożyczka spółka komandytowa wspólnik

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi PCC pożyczka spółka komandytowa wspólnik