Wojciech Czernik

    Wojciech Czernik

    Zapytaj eksperta

    07.10.2013

    Opodatkowanie spółek komandytowych zagraża rozwojowi – artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej

    Opodatkowanie spółek komandytowych zagraża rozwojowi – artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej

    Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

     

    Opodatkowanie spółki komandytowej CIT-em może bardzo negatywnie zaważyć na dalszym rozwoju polskich firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw – pisze Wojciech Sztuba w artykule „Opodatkowanie spółek komandytowych zagraża rozwojowi” opublikowanym 4 października w Dzienniku Gazecie Prawnej.

     

     

    Zdaniem autora planowane zmiany doprowadzą w istocie do sytuacji, w której spółki komandytowo-akcyjne i komandytowe staną się zupełnie bezużyteczne. I o ile można wyobrazić sobie gospodarkę bez spółek komandytowo-akcyjnych, to brak spółki komandytowej może, w ocenie Wojciecha Sztuby, bardzo negatywnie zaważyć na dalszym rozwoju polskich firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Autor zwraca uwagę, że współczesna potęga gospodarcza takich państw jak Niemcy czy Austria została w  dużym stopniu zbudowana właśnie na spółkach komandytowych, które stanowią idealną formę dla działalności firm prywatnych i rodzinnych, zapewniając jednokrotne opodatkowanie przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności za zobowiązania umożliwiającym podejmowanie ekonomicznego ryzyka na dużą skalę.


    W ocenie autora nieprawdziwy jest też pogląd, że na zmianach dotyczących spółki komandytowej stracą głównie firmy prawnicze. Planowane dwustopniowe opodatkowanie komandytariuszy spółek komandytowych doprowadzi bowiem do ograniczenia swobody działalności gospodarczej wszystkich przedsiębiorców.

     

    Tagi CIT PIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT PIT