Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  16.04.2013

  Opodatkowanie spółek komandytowych CIT-em dopiero od 2015 roku

  Opodatkowanie spółek komandytowych CIT-em dopiero od 2015 roku

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  Jak wynika z pisma wiceministra finansów Jacka Grabowskiego do podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki z dnia 11 kwietnia 2013 r., będącego odpowiedzią na zastrzeżenia Ministerstwa Gospodarki pod adresem projektu zmian w PIT i CIT, Ministerstwo Finansów zamierza zmodyfikować projekt zmian w ustawach CIT oraz PIT w ten sposób, że będzie on przewidywać "podwójne" opodatkowanie spółki komandytowej dopiero od 1 stycznia 2015 roku. Oznacza to, że przynajmniej jeszcze przez ponad półtora roku sytuacja podatkowa spółki komandytowej nie ulegnie zmianie.

   

   

  Natomiast na razie zmianom nie ulegają plany odnośnie spółki komandytowo-akcyjnej. Objęcie tej spółki podatkiem CIT nadal przewidywane jest z początkiem 2014 roku.

   

  Pełna treść pisma dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

   

  O zmianie w planach Ministerstwa Finansów odnośnie spółki komandytowej informuje także Puls Biznesu w artykule pt. "Odroczona rewolucja podatkowa".

   

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT