
Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?. |
Jak wynika z pisma wiceministra finansów Jacka Grabowskiego do podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki z dnia 11 kwietnia 2013 r., będącego odpowiedzią na zastrzeżenia Ministerstwa Gospodarki pod adresem projektu zmian w PIT i CIT, Ministerstwo Finansów zamierza zmodyfikować projekt zmian w ustawach CIT oraz PIT w ten sposób, że będzie on przewidywać "podwójne" opodatkowanie spółki komandytowej dopiero od 1 stycznia 2015 roku. Oznacza to, że przynajmniej jeszcze przez ponad półtora roku sytuacja podatkowa spółki komandytowej nie ulegnie zmianie.
Natomiast na razie zmianom nie ulegają plany odnośnie spółki komandytowo-akcyjnej. Objęcie tej spółki podatkiem CIT nadal przewidywane jest z początkiem 2014 roku.
Pełna treść pisma dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
O zmianie w planach Ministerstwa Finansów odnośnie spółki komandytowej informuje także Puls Biznesu w artykule pt. "Odroczona rewolucja podatkowa".