Z początkiem stycznia spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. Uchwalona ustawa przewiduje jednak możliwość przedłużenia wcześniej obowiązujących zasad do 30 kwietnia 2021 roku. Aby z tego skorzystać spółka musiała podjąć taką decyzję. W jakiej formie należało to zrobić?
Możliwość odroczenia CIT
W świetle nowych przepisów spółki komandytowe stały się podatnikami CIT z dniem 1 stycznia 2021 r. Ustawodawca po licznych głosach sprzeciwu wprowadził jednak możliwość odroczenia uzyskania statusu podatnika CIT dla spółek komandytowych do dnia 30 kwietnia 2021 r. o czym pisaliśmy w artykule „CIT dla sp.k. od maja 2021?” Jedynym wymogiem, by tego dokonać, który został wprowadzony do ustawy zmieniającej było postanowienie przez spółkę komandytową, że zmiana w zakresie statusu podatnika CIT będzie dotyczyła tejże spółki począwszy od dnia 1 maja 2021 r.
Choć cztery miesiące to niewiele czasu na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych realiów, to jednak wielu przedsiębiorców postanowiło odroczyć uzyskanie statusu podatnika CIT. Dodatkowy czas pozwoli rozważyć kwestie ewentualnej reorganizacji dotychczasowej struktury spółki oraz podjęcie działań zabezpieczających interesy jej wspólników.
Jak odroczyć CIT?
Przepisy nie wskazują dokładnego trybu odroczenia CIT przez spółkę komandytową. Ustawodawca nie przewidział kto i kiedy powinien podjąć taką decyzję, a także czy należy zawiadomić o tym państwowe organy. Z czystej ostrożności, uwzględniając charakter spółki komandytowej jako spółki osobowej rekomendowaliśmy podjęcie następujących działań do końca 2020 r.:
- podjęcie uchwały przez wspólników spółki komandytowej o odroczeniu CIT,
- podjęcie decyzji przez komplementariuszy spółki komandytowej o odroczeniu CIT,
- zawiadomienie właściwego Urzędu Skarbowego o korzystaniu z wcześniejszych zasad opodatkowania do 30 kwietnia 2021 r.
Oczywiście nie wszyscy przedsiębiorcy zdecydowali się na takie działanie i w związku z tym pojawia się pytanie, czy brak przygotowania wszystkich powyższych dokumentów oraz złożenia zawiadomienia do właściwego Urzędu Skarbowego wyklucza możliwość odroczenia CIT?
Naszym zdaniem nie. Z przepisów nie wynika bowiem jakie działania są niezbędne dla skorzystania z odroczenia. Ograniczają się one jedynie do postanowienia o odroczeniu zmian jeśli wewnętrzna decyzja (w postaci np. uchwały wspólników lub oświadczenia komplementariusza) o odroczeniu została podjęta jeszcze w 2020 roku. Konieczność zawiadomienia Urzędu Skarbowego nie jest wskazana w żadnym przepisie, wobec czego dla spółek które tego nie zrobiły nie powinno to rodzić żadnych negatywnych konsekwencji.
Kacper Chachurski, Michał Walczak