Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    21.02.2022

    Mniej komandytowych w 2021 roku. Czy Polski Ład to zmieni?

    Mniej komandytowych w 2021 roku. Czy Polski Ład to zmieni?

    Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wprowadzenie nowych obciążeń podatkowych poskutkowało spadkiem liczby zarejestrowanych spółek komandytowych. Czy Polski Ład może przywrócić atrakcyjność prowadzenia biznesu w tej formie?

     

    Zamów nasz kurs online "Jak zarabiać i nie płacić podatków – czyli ESTOŃSKI CIT w praktycznych przykładach"
    w przedsprzedaży! 

    Z kursu dowiesz się m.in:

    • Na czym polega tzw. estoński CIT i jak na nim zyskać?
    • Kto może skorzystać z estońskiego CIT i o czym musi pamiętać?
    • Czym są ukryte zyski i jak są opodatkowane?
    • Na co uważać, żeby nie stracić opodatkowania estońskiego CIT?
    • Czym różni się księgowość na estońskim CIT?

    Tylko do 10 kwietnia w atrakcyjnej cenie!

    Zobacz program i zamów tutaj.

     

    W 2021 roku przedsiębiorcy rezygnowali ze spółki komandytowej

     

    Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku zarejestrowano 3.163 spółki komandytowe. Natomiast, jak wskazuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w roku 2021 utworzono zaledwie 809 takich spółek. Od wielu lat spółki komandytowe plasowały się na drugim miejscu pod względem popularności spółek handlowych. W ubiegłym roku spadły na czwartą pozycję. Jest to efekt nie tylko wolniejszego przyrostu liczby tych spółek, ale również tego, że w 2021 roku wyrejestrowano aż 4.400 spółek komandytowych! Z powyższego wynika, że na koniec zeszłego roku było w Polsce łącznie 40.150 spółek komandytowych wobec 43.741 na koniec 2020 r. Na oficjalne dane przedstawione przez GUS trzeba będzie poczekać do końca marca, natomiast już teraz można stwierdzić znaczny spadek zainteresowania spółką komandytową.

     

    Spadek liczby zarejestrowanych spółek komandytowych jest niewątpliwie konsekwencją objęcia tych spółek osobowych podatkiem dochodowym od osób prawych. Więcej na temat obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku zmianach w opodatkowaniu spółek komandytowych przeczytasz w naszym artykule CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

     

    Opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych, a co za tym idzie, spadek atrakcyjności sp.k., zmusiło wielu przedsiębiorców do szukania alternatywnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Na popularności zyskała m. in. spółka jawna, która umożliwiała zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania, w sytuacji gdy jej wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – co z CIT? . Natomiast po uchwaleniu Polskiego Ładu, wielu przedsiębiorców zdecydowało się na przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną. Jeżeli chcesz sprawdzić czy S.K.A. jest optymalna dla Ciebie, polecamy lekturę naszego artykułu Spółka komandytowo-akcyjna a Polski Ład – wady i zalety .

     

    Polski Ład – szansa dla spółek komandytowych?

     

    Czy zatem spółki komandytowe nie będą już wybierane przez przedsiębiorców? Naszym zdaniem niekoniecznie. Gruntowna zmiana przepisów wprowadzona tzw. Polskim Ładem może znacznie wpłynąć na atrakcyjność sp. k.

     

    Należy pamiętać, że Polski Ład poddał dalszej zmianie przepisy ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2022 roku spółka komandytowa może skorzystać z estońskiego CIT, o czym możesz przeczytać w artykule Polski Ład – estoński CIT w spółce komandytowej od 2022 r. .

     

    Co więcej, wspólnicy spółki komandytowej w 2022 roku pozostali na ryczałtowej formie opłacania składki zdrowotnej, podczas gdy w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy wspólników spółek jawnych aktualnie obowiązujące przepisy przewidują obowiązkową składkę zdrowotną w wysokości 9% lub 4,9% uzyskanego dochodu, nieodliczalną od podatku. Wysokość składki dla wspólnika spółki komandytowej w 2023 r. wynosi 626,93 zł miesięcznie (w 2022 r. była to kwota 559,89 zł). O nowych zasadach dotyczących wymiaru składek zdrowotnych oraz ich odliczania od podatku dochodowego osób fizycznych możesz przeczytać w naszym artykule Polski Ład - jaka składka zdrowotna dla wspólników spółki komandytowej .

     

    Warto zwrócić uwagę również na możliwość odliczenia przez komplementariusza (osoby fizycznej) przypadającego na niego podatku zapłaconego przez spółkę komandytową oraz fakt, że wspólnicy spółki komandytowej nie muszą płacić daniny solidarnościowej.

     

    Dodatkowo bieżące koszty prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej są niższe niż w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, która w ostatnim czasie przedstawiona została jako lekarstwo na skutki Polskiego Ładu o czym pisaliśmy w artykule Spółka komandytowo-akcyjna a Polski Ład – wady i zalety .

     

    Wszystkie powyższe kwestie powodują, że od 1 stycznia 2022 spółka komandytowa może być dużo lepszą alternatywą wobec jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki jawnej, a niekiedy również wobec spółki z o.o.

     

    Klaudia Soboń

    Michał Walczak

    Tagi CIT spółka komandytowa zmiany w CIT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT spółka komandytowa zmiany w CIT