Kacper Ziniak

  Kacper Ziniak

  Zapytaj eksperta

  10.12.2018

  Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy zawieraniu i zmianie umowy spółki komandytowej?

  Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy zawieraniu i zmianie umowy spółki komandytowej?

  Co do zasady spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przy zawieraniu i zmianie wszelkich umów jest reprezentowana przez jej zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku umów zawieranych między sp. z o.o, a członkiem jej zarządu. Z poniższego artykułu dowiesz się jak powinna być reprezentowana sp. z o.o. przy zawieraniu i zmianie umowy spółki komandytowej.

   

  Zawarcie umowy spółki komandytowej

   

  W przypadku spółki komandytowej, której wspólnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz inne osoby, które nie są w jej zarządzie, umowa spółki komandytowej powinna zostać zawarta w imieniu sp. z o.o. przez jej zarząd zgodnie zasadami reprezentacji.

   

  Powyższa zasada nie dotyczy jednak spółek komandytowych, w których wspólnikami są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a także członek jej zarządu. Taka sytuacja występuje w większości działających w Polsce spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spółek komandytowych. Kodeks spółek handlowych jasno wskazuje, że nie ma możliwości, by członek zarządu reprezentował spółkę z o.o. przy zawarciu umowy pomiędzy tą spółką a nim samym. W umowie między spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentować powinna rada nadzorcza (jeżeli została ustanowiona) lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Wskazana reguła dotyczy także zawierania umowy spółki komandytowej.

   

  Zmiana umowy spółki komandytowej

   

  Podobnie jak przy zawarciu umowy spółki komandytowej, której wspólnikami są sp. z o.o. i osoby, które nie są w jej zarządzie, również przy zmianie umowy takie spółki, sp. z o.o. jest reprezentowana przez zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji.

   

  Przez wiele lat sporny był natomiast sposób reprezentacji sp. z o.o. przy zmianie umowy spółki komandytowej, której wspólnikami są sp. z o.o. i członek jej zarządu. Niektóre sądy rejestrowe uważały, że przy zmianie umowy takiej spółki komandytowej, sp. z o.o. nie powinna być reprezentowana przez pełnomocnika lub radę nadzorczą tylko przez zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji. Pogląd ten został ostatecznie zakwestionowany przez Sąd Najwyższy, który w orzeczeniu z dnia 7 września 2018 roku (III CZP 42/18) jednoznacznie wskazał, że przy zmianie umowy spółki komandytowej, której wspólnikami są sp. z o.o. i członek jej zarządu, sp. z o.o. powinna być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwała zgromadzenia wspólników lub radę nadzorczą.

   

  Reprezentacja jednoosobowej sp. z o.o.

   

  Od powyższej zasady k.s.h. przewiduje wyjątek w sytuacji, gdy wspólnikiem spółki komandytowej jest jednoosobowa spółka z o.o., w której jedyny wspólnik pełni także funkcję jedynego członka zarządu. W takim przypadku do zawarcia lub zmiany umowy spółki komandytowej, w której wspólnikami będą spółka z o.o. oraz jej jedyny wspólnik, nie ma obowiązku powoływania pełnomocnika do reprezentowania spółki z o.o.

   

  Więcej na temat zasad reprezentacji obowiązujących w spółce komandytowej przeczytasz w artykule Czy spółka komandytowa ma zarząd? 

  Tagi spółka komandytowa zmiana umowy spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa zmiana umowy spółki