Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  20.06.2013

  Korzyści z S.K.A. możliwe prawie do końca 2014 roku!

  Korzyści z S.K.A. możliwe prawie do końca 2014 roku!

  Nowy kształt projektów nowelizacji ustaw o PIT oraz CIT pozwala na przedłużenie korzystnych zasad opodatkowania S.K.A. Wystarczy założenie jeszcze w 2013 roku nowej S.K.A. z rokiem obrotowym innym niż rok kalendarzowy.


  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu nowelizacji ustaw o PIT oraz CIT, zakładającego przede wszystkim opodatkowanie S.K.A. oraz spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych.

   

  W nowej wersji projektu znalazły się korzystniejsze niż dotychczas przepisy międzyczasowe dla S.K.A. Zgodnie z aktualną propozycją, S.K.A.,  której rok obrotowy kończy się po 31 grudnia 2013 r., a więc np. 30 czerwca 2014 r., będzie mogła utrzymać dotychczasowe zasady opodatkowania do zakończenia swojego roku obrotowego. Oznacza to, że propozycją do tego czasu nie będzie podatnikiem CIT, a zyski akcjonariuszy nie zostaną podwójnie opodatkowane.

   

  Projekt zakłada jednak ograniczenia w stosunku do S.K.A., które zostały założone po upływie 7 dni od ogłoszenia nowelizacji, lub po tym terminie dokonały zmiany swojego roku obrotowego. Spółki te będą zobowiązane do zamknięcia swoich ksiąg rachunkowych 31 grudnia 2013 r. i kontynuacji działalności już jako podatnicy CIT.

   

  Proponowany przepis istotnie różni się od poprzednich planów Ministerstwa Finansów. Jego przyjęcie w ostatecznej wersji nowelizacji należy jednak uznać za bardzo prawdopodobne, gdyż jest on rezultatem uzgodnień pomiędzy resortem finansów a Rządowym Centrum Legislacji. RCL postulowało taki kształt przepisów międzyczasowych, który respektowałby zasady pewności obrotu oraz zaufania do państwa w przypadku założenia S.K.A. w 2013 roku.


  O możliwości ustalenia w spółce komandytowej roku obrotowego innego niż kalendarzowy pisaliśmy już tutaj. Analogiczne zasady znajdą zastosowanie w przypadku S.K.A.


  Należy zwrócić uwagę, że zmiana roku obrotowego w tym momencie nie przyniesienie efektu w postaci przedłużenia korzystnych zasad opodatkowania S.K.A. Zmiana roku obrotowego w trakcie jego trwania wiąże się z tym, że dany rok obrotowy musi się najpierw zakończyć i dopiero  wtedy można zastosować rok zmieniony.


  Rozwiązania należy więc szukać w założeniu nowej S.K.A. z właściwymi postanowieniami umowy spółki. Konieczny będzie również stosowny dobór wspólników w spółce.

  Piotr Klebieko

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT