Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    08.04.2020

    Koronawirus FAQ

    Koronawirus FAQ

    W dobie zagrożenia epidemicznego oraz widma kryzysu finansowego szczególne istotna jest znajomość metod pozwalających na przeorganizowanie prowadzonego biznesu oraz ustabilizowanie jego sytuacji ekonomicznej. Jeżeli tak jak nas, interesują Cię praktyczne i skuteczne rozwiązania, skorzystaj z wiedzy naszych prawników oraz doradców podatkowych, którą dzielimy się w artykułach:

     

    Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

     

    Tarcza antykryzysowa wprowadza rozwiązania, które umożliwiają przedsiębiorcom skorzystanie z dofinansowania do wynagrodzeń oraz składek ZUS pracowników w sytuacji przestoju bądź zmniejszenia ich czasu pracy. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z dopłaty. O szczegółach piszemy w artykule Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników sp.k.

     

    Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników od starosty

     

    Alternatywnie, pracodawcy mają możliwość skorzystania z dofinansowania od starosty do pensji pracowników i składek ZUS. Przeczytaj nasz artykuł Dofinansowanie starosty do wynagrodzeń pracowników sp.k. – ile i jak?

     

    Mikropożyczka dla mikroprzedsiębiorcy – co zrobić żeby ją otrzymać?

     

    Jednym z rozwiązań pomocowych jest mikropożyczka przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców. Pożyczka ma stanowić wsparcie na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź w naszym artykule Mikropożyczka dla mikroprzedsiębiorcy – co zrobić żeby ją otrzymać? co musisz zrobić, żeby  ją otrzymać! 

     

    Zwolnienie płatnika ze składek ZUS

     

    Tarcza antykryzysowa przewiduje również zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek ZUS niezależnie od kwoty osiąganych przychodów. W naszym artykule Zwolnienie płatnika ze składek ZUS analizujemy jaki jest zakres wsparcia i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby z niego skorzystać. 

     

    Sprawy podatkowe spółki komandytowej przez Internet

     

    Chcąc załatwić niektóre ze spraw podatkowych, wspólnicy spółki komandytowej wcale nie muszą wychodzić z domu. Sprawdź jakie sprawy możesz załatwić on-line!

     

    Sprawozdanie finansowe za 2019 r. a stan epidemii – o czym trzeba pamiętać?

     

    Bieżący rok jest szczególny dla przedsiębiorców, nie tylko z uwagi na konieczność radzenia sobie z realnym zagrożeniem wirusa, ale także z uwagi na nowe wyzwania z którymi muszą się zmierzyć, m.in. w zakresie sprawozdawczości. W tym roku przedsiębiorcy będą mieli jednak aż 3 miesiące dłużej na sporządzenia sprawozdania. O tym co jeszcze się zmieniło mówimy artykule Sprawozdanie finansowe za 2019 r. a stan epidemii – o czym trzeba pamiętać? 

     

    Rozliczenie straty w spółce komandytowej – jak obniżyć podatek do zapłaty?

     

    Podobnie jak przychody generowane przez przedsiębiorców w ramach ich indywidualnych działalności, przychody ze spółki komandytowej zaliczane są do źródła „przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej” – dzięki temu wspólnicy spółki komandytowej mają możliwość rozliczenia straty podatkowej poniesionej także w innej spółce osobowej lub jednoosobowej działalności. Z naszego artykułu Rozliczenie straty w spółce komandytowej – jak obniżyć podatek do zapłaty? dowiesz się jak możesz skorzystać! 

     

    Ulga na złe długi – wsparcie dla spółki komandytowej w czasach kryzysu

     

    Jeżeli szukasz doraźnych rozwiązań, które poprawią Twoją płynność finansową koniecznie sprawdź na czym polega tzw. ulga za złe długi. Jest to rozwiązanie, które pozwala tymczasowo wyeliminować nieuregulowaną należność z podstawy opodatkowania, a tym samym poprawić płynność finansową spółki komandytowej. O szczegółach przeczytasz w naszym artykule Ulga na złe długi – wsparcie dla spółki komandytowej w czasach kryzysu.

     

    Odroczenia istotnych terminów podatkowych w czasie pandemii koronawirusa

     

    „Tarcza antykryzysowa” wprowadziła szereg ulg podatkowych, w szczególności dotyczących odroczeń terminów w niektórych podatkach. Co warto o nich wiedzieć? Czy wszystkie są dla przedsiębiorcy korzystne? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Odroczenia istotnych terminów podatkowych w czasie pandemii koronawirusa! 

     

    Odroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego PIT

     

    Rząd przedłużył terminy na złożenie zeznań podatkowych PIT. W ustawie wprowadzającej „tarczę antykryzysową” wskazana jest nowa data do której podatnicy mają czas złożyć zeznania PIT. O czym jednak warto pamiętać piszemy w artykule  Odroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego PIT 

     

    Odroczenie terminu na złożenie zeznania CIT

     

    Przedłużone zostały terminy do złożenia zeznań podatkowych CIT. Podatnicy CIT otrzymali taką możliwość na podstawie rozporządzenia. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej koniecznie zajrzyj do artykułu Odroczenie terminu na złożenie zeznania CIT 

     

    Ceny transferowe – kto skorzysta z odroczenia obowiązków w okresie pandemii koronawirusa?

     

    Tarcza antykryzysowa wprowadza odroczenia niektórych terminów w zakresie cen transferowych – zostały już przesunięte terminy na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR), natomiast projekt tarczy antykryzysowej 2.0 zakłada dodatkowo odroczenie terminów na sporządzenie lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych oraz na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. W praktyce jednak z ułatwień skorzystają tylko nieliczne podmioty. Chcesz wiedzieć więcej ? Zajrzyj do artykułu Ceny transferowe – kto skorzysta z odroczenia obowiązków w okresie pandemii koronawirusa? 

     

    Spółka komandytowa sposobem na bezpieczeństwo?

     

    Zwłaszcza dzisiaj, hasła bezpieczeństwa oraz ograniczenia osobistej odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem firmy stają się szczególnie aktualne. Jest to również właściwy moment na weryfikację formy prawnej prowadzenia działalności i podjęcie decyzji o ewentualnej jej zmianie. Spośród dostępnych możliwości spółka komandytowa wydaje się szczególnie atrakcyjna, przeczytaj nasz artykuł Spółka komandytowa sposobem na bezpieczeństwo  i dowiedz się więcej!

     

    Podejmowanie uchwał w spółkach

     

    Wprowadzone odgórnie ograniczenia w przemieszczaniu się stanowią znaczne utrudnienie do przeprowadzania posiedzeń wspólników, bądź organów spółek. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które pozwalają na podejmowanie uchwał za pośrednictwem internetu, bądź korespondencyjnie. Pobierz nasz bezpłatny Poradnik  i dowiedz się więcej!

     

    Czy da się założyć spółkę komandytową w czasie epidemii koronawirusa?

     

    Panująca obecnie pandemia koronawirusa sparaliżowała większość instytucji państwowych, w tym także w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Czy w tym okresie istnieje w ogóle możliwość założenia spółki komandytowej (lub jakiejkolwiek innej) ? Na to oraz na wiele innych pytań odpowiadamy w artykule  Czy da się założyć spółkę komandytową w czasie epidemii koronawirusa? 

     

    Zawieszenie działalność spółki komandytowej

     

    Niemal każdy przedsiębiorca w trakcie prowadzenia swojej działalności zmaga się z problemami, które wymuszają na nim podejmowanie trudnych, strategicznych wyborów. Obecnie, z uwagi na szerzącą się pandemię koronawirusa oraz widmo kryzysu gospodarczego, wiele firm szuka rozwiązań, które pozwolą im przetrwać trudne czasy bez konieczności definitywnego zamykania biznesu. Jednym z takich rozwiązań jest tymczasowe zawieszenie prowadzonej działalności. Z naszego artykułu Zawieszenie działalności gospodarczej przez spółkę komandytową – czyli jak to wygląda w praktyce  dowiesz się co możesz zyskać zawieszając działalność spółki!

     

    Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – więcej czasu na zgłoszenie

     

    Wprowadzona przez rząd Tarcza Antykryzysowa zakłada wydłużenie części terminów na realizacje obowiązków publicznoprawnych przez spółki komandytowe i komandytowo – akcyjne. Przesunięciu uległ również termin na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych – sprawdź do kiedy!

     

    Jesteśmy dla Was w czasie epidemii 

     

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie? Skontaktuj się z nami.

    Tagi faq koronawirus tarcza antykryzysowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi faq koronawirus tarcza antykryzysowa