Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  27.02.2013

  Kontrowersyjna propozycja fiskusa - artykuł w Rzeczpospolitej

  Kontrowersyjna propozycja fiskusa - artykuł w Rzeczpospolitej

  Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

   

  W "Rzeczpospolitej" z dnia 26 lutego br. pojawił się kolejny krytyczny artykuł na temat projektu nowelizacji ustaw podatkowych przedstawionego przez Ministerstwo Finansów - "Kontrowersyjna propozycja fiskusa".

   

   

  Autor, prof. dr hab. Adam Mariański (doradca podatkowy i adwokat), ocenia projektowane zmiany jako niekonstytucyjne. Jego zdaniem opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko wybranych spółek niemających osobowości prawnej naruszać będzie zasady równości wobec prawa, a także swobody działalności gospodarczej. A to przede wszystkim dlatego, że w przypadku wejścia projektu w takim kształcie w życie sytuacja podatkowa wspólnika spółki komandytowej będzie zupełnie inna niż spółki jawnej albo partnerskiej, co nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.

  Tagi CIT PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT PIT