Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy? oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?. |
W "Rzeczpospolitej" z dnia 26 lutego br. pojawił się kolejny krytyczny artykuł na temat projektu nowelizacji ustaw podatkowych przedstawionego przez Ministerstwo Finansów - "Kontrowersyjna propozycja fiskusa".
Autor, prof. dr hab. Adam Mariański (doradca podatkowy i adwokat), ocenia projektowane zmiany jako niekonstytucyjne. Jego zdaniem opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych tylko wybranych spółek niemających osobowości prawnej naruszać będzie zasady równości wobec prawa, a także swobody działalności gospodarczej. A to przede wszystkim dlatego, że w przypadku wejścia projektu w takim kształcie w życie sytuacja podatkowa wspólnika spółki komandytowej będzie zupełnie inna niż spółki jawnej albo partnerskiej, co nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia.