Martyna Kunke

    Martyna Kunke

    Zapytaj eksperta

    05.05.2016

    Komandytowa przez Internet? To jest możliwe!

    Komandytowa przez Internet? To jest możliwe!

    Aktualizacja: Czytając nasz artykuł, weź pod uwagę, że napisaliśmy go już jakiś czas temu. Bardziej aktualne informacje na temat spółki przez Internet znajdziesz w naszym artykule Spółka komandytowa – coraz więcej zmian dokonasz przez Internet!

     

     

    Przez pierwsze kilka miesięcy od wprowadzenia możliwości zakładania przez Internet spółek komandytowych była to opcja czysto teoretyczna. Jak aktualnie przebiega zakładanie spółki komandytowej przez Internet?

    Komandytowej przez Internet trudne początki

    O tym z iloma trudnościami musi zmierzyć się osoba, która chce założyć spółkę komandytową przez Internet, pisaliśmy w artykułach:Zakładanie spółki komandytowej przez Internet oraz Komandytowa przez Internet? Na szczęście Ministerstwo Sprawiedliwości pochyliło się nad niedociągnięciami systemu i zakładanie spółki komandytowej przez Internet przebiega teraz równie sprawnie jak zakładanie w ten sposób spółki z o.o.


    Umowę i wniosek podpiszesz już profilem zaufanym ePUAP!


    Głównym niedopatrzeniem poprzedniej wersji systemu teleinformatycznego był brak możliwości podpisania umowy spółki komandytowej i wniosku przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP. Początkowo spółkę komandytową przez Internet mogły założyć wyłącznie osoby posiadające tzw. podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Uzyskanie takiego podpisu jest dużo bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż aktywacja profilu zaufanego ePUAP, do której wystarczy wypełnienie internetowego wniosku i wizyta w najbliższym urzędzie skarbowym. Aktualnie, system daje możliwość podpisywania przygotowywanych dokumentów również przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP, co jest dużym ułatwieniem dla osób chcących założyć spółkę komandytową przez Internet.

    Wątpliwości co do oznaczenia siedziby spółki

    Aby we wniosku wskazać prawidłowy adres spółki, konieczne jest wcześniejsze prawidłowe (tj. zgodne ze słownikiem terytorialnym Głównego Urzędu Statystycznego) wybranie miejscowości, w której mieści się siedziba spółki. Początkowo sądy nie akceptowały oznaczenia miejscowości, w której mieści się siedziba spółki w brzmieniu zgodnym ze słownikiem terytorialnym (przykładowo – nie było możliwe wpisanie jako siedziby „Poznań-Grunwald”, lecz wyłącznie „Poznań”). Prowadziło to do absurdu – z jednej strony użytkownik nie mógł we wniosku wskazać właściwego adresu spółki, a z drugiej narażał się na zwrot wniosku ze względu na błędne w interpretacji sądu wskazanie siedziby spółki.

    Z upływem czasu sądy przyzwyczaiły się jednak do nowych oznaczeń miejscowości, w których znajdują się siedziby spółek zakładanych przez Internet i aktualnie rejestracja spółki z siedzibą w miejscowości „Poznań – Grunwald” nie powinna budzić wątpliwości sądu rejestrowego.

    Część problemów rozwiązana...

    Rozwiązane zostały także pozostałe problemy, o których pisaliśmy w artykułach wspomnianych na początku tekstu. Część z nich wymagała modyfikacji systemu teleinformatycznego (np. w zakresie dodania możliwości wpisania numeru REGON wspólnika), a część zniknęła w wyniku wypracowania jednolitej interpretacji sądów rejestrowych w zakresie otrzymywanych drogą internetową wniosków.

    ... na rozwiązanie pozostałych trzeba jeszcze poczekać

     

    Pomimo, że większość problemów systemu teleinformatycznego została naprawiona i założenie spółki komandytowej przez Internet nie sprawia większych problemów, w systemie wciąż istnieją obszary do poprawy. Najistotniejszym z nich jest brak możliwości udzielenia pełnomocnictwa w trybie art. 210 KSH, co utrudnia (choć nie uniemożliwia) założenie spółki komandytowej ze spółką z o.o. jako komplementariuszem.

    Dalsza informatyzacja – zmiana umowy spółki

    Od momentu wejścia w życie przepisów wprowadzających możliwość założenia spółki komandytowej przez Internet do rzeczywistego wprowadzenia tego rozwiązania w minęło kilka miesięcy, jednak należy przyznać, że system w obecnym kształcie zapewnia sprawną rejestrację spółki komandytowej.

    Ustawodawca zdecydował się jednak na krok dalej – 1 kwietnia 2016 roku weszły w życie przepisy umożliwiające zmianę umowy spółki zawartej przez Internet. Jednak mimo że minał już ponad miesiąc, w systemie teleinformatycznym nie pojawiła się jeszcze taka opcja. Według nieoficjalnych informacji prototyp rozwiązań pozwalających na takie zmiany ma pojawić się dopiero w czerwcu, a pierwsza oficjalna wersja w sierpniu. Miejmy nadzieję, że będzie miała mniej błędów moduł do rejestracji spółki komandytowej.

     

    Martyna Kunke

    Tagi umowa spółki komandytowej zakładanie spółki

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi umowa spółki komandytowej zakładanie spółki