Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    07.09.2020

    Komandytowa podatnikiem CIT?

    Komandytowa podatnikiem CIT?

    W ostatnich dniach podatkowym tematem numer jeden jest kwestia objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT. Choć projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany, już teraz mówi się o negatywnych konsekwencjach wprowadzenia takiego rozwiązania i skutków dla polskiego biznesu.

     

    Aktualizacja: 7 października 2020 r.

    7 października 2020 roku odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego przeprowadzono pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma wprowadzić CIT dla spółek komandytowych. W artykule Kwestia CIT dla sp.k. nadal nierozstrzygnięta! przedstawiamy najważniejsze kwestie, które zostały podniesione w trakcie obrad Sejmu.

     

    Aktualizacja: 30 września 2020 r.
    30 września 2020 r. projekt ustawy został skierowany do Sejmu. Ze względu na to, że planowane zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. należy spodziewać się, że w najbliższych dniach projekt zostanie przedstawiony w Sejmie i poddany pod głosowanie. Prace legislacyjne można śledzić na stronie Sejmu 

     

    Aktualizacja: 16 września 2020 r. pojawił się projekt ustawy przewidujący podatkowanie spółek komandytowych CITem. Szczegółowo piszemy o tym w artykule Spółka komandytowa podatnikiem CIT – jest już projekt ustawy!

     

     

     

    Powtórka z 2013 roku

     

    Warto zaznaczyć, że już w 2013 roku podjęto próbę opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Wtedy ostatecznie odstąpiono od tego pomysłu, jednocześnie nakładając CIT na spółki komandytowo-akcyjne. Rosnąca popularność spółek komandytowych sprawia, że Ministerstwo Finansów ponownie rozważa wprowadzenie tego podatku.

     

    Wątpliwości dotyczące przyczyn objęcia spółek komandytowych CIT-em

     

    Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że głównym powodem objęcia spółek komandytowych CIT-em jest obecne wykorzystywanie spółek komandytowych do optymalizacji podatkowej i transferu zysków do rajów podatkowych, czy krajów, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową. Mimo to, MF nie wspomina o objęciu CIT-em tylko tych spółek komandytowych, w których występują podmioty zagraniczne (wykorzystywanie w spółkach komandytowych podmiotów zagranicznych należy zresztą raczej do rzadkości). Jeśli wprowadzane zmiany mają ograniczyć wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych to należałoby się spodziewać i oczekiwać, że tylko część podmiotów będzie zobowiązana do zapłaty CIT. W przeciwnym razie ten argument jest wyłącznie pretekstem do nałożenia dodatkowego podatku na przedsiębiorców. O tym jakie liczne narzędzia już teraz ma Ministerstwo Finansów, by walczyć z nadużyciami podatkowymi piszemy w artykule Czy spółka komandytowa to optymalizacja podatkowa wymagająca uszczelnienia?

     

    Podobnie argument, że proponowana zmiana prowadzi do wyrównania szans firm, które korzystają ze specjalnych struktur podatkowych i tych, które tego nie robią, wydaje się wątpliwy. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów spółka komandytowa jest obecnie drugą najbardziej popularną spółką w Polsce. Jest to rozwiązanie dostępne praktycznie dla każdego przedsiębiorcy, nie wymaga wykorzystywania zagranicznych spółek, korzystania z interpretacji podatkowych czy ponoszenia dużych kosztów. Spółkę komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. można nawet założyć w krótkim czasie przez Internet.  Za jej atrakcyjnością przemawia nie tylko  jednokrotne opodatkowanie zysków oraz ograniczona odpowiedzialność, którą gwarantuje spółka z o.o. pełniąca funkcję komplementariusza spółki komandytowej ale też elastyczne zasady dotyczące podziału zysku i możliwości regulowania sytuacji prawnej wspólników.

     

    Spółka komandytowa a spółka komandytowo-akcyjna

     

    Z bardzo szczątkowych informacji, na których można się obecnie opierać wynika, że sytuacja spółek komandytowych zostanie mocno zbliżona do spółek komandytowo-akcyjnych, które od 1 stycznia 2014 roku również zostały objęte podatkiem CIT. Oznacza to, że w przypadku dochodów osiąganych przez spółkę komandytową, w pierwszej kolejności spółka zobowiązana będzie do odprowadzenia CIT w wysokości 9 lub 19%, a następnie w przypadku wypłaty zysków na rzecz wspólników, będą oni zobowiązani do ponownego opodatkowania wypłacanych kwot odpowiednio podatkiem PIT lub CIT. Można oczekiwać, że podobnie jak w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, komplementariusz będzie miał możliwość odliczenia od podatku przypadającej na niego części podatku zapłaconego przez spółkę komandytową. Najprawdopodobniej więc dochody uzyskiwane przez komplementariusza, jako  wspólnika ponoszącego nieograniczoną odpowiedzialność, w praktyce nadal będą opodatkowane w zasadzie jednokrotnie.

     

    Brak informacji i czas wprowadzania zmian

     

    Niezależnie od tego czy CIT dla spółek komandytowych stanie się faktem czy Ministerstwo Finansów odejdzie od tego pomysłu należy negatywnie ocenić czas wprowadzania zmian podatkowych. Niewątpliwie opodatkowanie spółki komandytowej CIT-em jest zmianą bardzo istotną dla przedsiębiorców i rozpoczęcie prac nad projektem na mniej niż 4 miesiące przed końcem roku podatkowego stawia pod dużym znakiem zapytania pewność prawa w Polsce.

     

    Wielu przedsiębiorców znajduje się w trakcie procesów restrukturyzacyjnych. Inni zastanawiają się nad tym w jakiej formie rozpocząć prowadzenie biznesu. Niestety okazuje się, że w chwili obecnej jakakolwiek decyzja rodzi dużą niepewność w zakresie konsekwencji podatkowych. Dziś zakładając spółkę tak naprawdę nie wiadomo jakie zobowiązania podatkowe będą ciążyły na niej w przyszłości.

     

    Czy objęcie spółek komandytowych CITem jest błędem?

     

    Naszym zdaniem wprowadzenie proponowanych zmian jest błędem i nie przyniesie zamierzonych przez Ministerstwo Finansów skutków. Przeczytaj o tym więcej w artykule 10 powodów, dla których objęcie spółek komandytowych CITem jest błędem.

     

    Zgodnie z zapowiedziami, od 2021 r. w życie ma wejść więcej dużych zmian podatkowych, m. in. estoński CIT czy podwyższenie limitów pozwalających na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Śledzimy proces legislacyjny i będziemy informować o dalszych istotnych nowościach. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą wspólnikom spółek komandytowych odnaleźć się w nowych realiach!

     

    Zobacz podsumowanie naszych wątpliwości związanych z CITem dla komandytowych:

     

    Michał Walczak

    Karolina Kroczak

     

     

    Tagi CIT PIT spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT PIT spółka komandytowa