Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  28.03.2011

  Jestem vatowcem, zamierzam aportować do sp.k materiały budowlane, czy poza rozliczeniem tej transakcji w VAT będzie trzeba zapłacić również PCC?

  Jestem vatowcem, zamierzam aportować do sp.k materiały budowlane, czy poza rozliczeniem tej transakcji w VAT będzie trzeba zapłacić również PCC?

  Tak, spółka komandytowa (a w konsekwencji jej wspólnicy) będzie zobowiązana do zapłacenia 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości aportu. Ze względu na art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC  do takiej operacji nie będzie można zastosować zasady „wykluczania” PCC przez VAT. Zazwyczaj bowiem jeśli dana czynności jest opodatkowana VAT to nie podlega PCC (jest tak np. w przypadku umowy sprzedaży).

   

  W przypadku wniesienia aportu mamy jednak do czynienia z dwiema czynnościami:
  1) wniesieniem przedmiotu aportu, która jako dostawa towarów podlega VAT, oraz
  2) zmianą umowy spółki komandytowej, która podlega PCC.

   

  Organy podatkowe powszechnie wskazują, że opodatkowanie lub zwolnienie z VAT wniesienia aportu w żaden sposób nie oddziałuje na opodatkowanie aportu w zakresie PCC (m.in. w interpretacjach IS w Katowicach z 04.01.2011 r., sygn. IBPBII/1/436-258/10/HK, i Ministra Finansów z 25.03.2010 r. PL/LM/830/6/CHI/2010/75).

   

  W konsekwencji często trzeba będzie zapłacić zarówno VAT jak i PCC. Ten niekorzystny stan rzecz pogarsza jeszcze brak możliwości zaliczenia PCC od aportu do kosztów uzyskania przychodów na gruncie podatku dochodowego. Pisaliśmy już o tej kwestii tutaj.

  Tagi PCC VAT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi PCC VAT