Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    08.05.2024

    Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

    Jak zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

    Spółka komandytowa niezależnie od obrotów i statusu wspólników musi prowadzić pełną księgowość i sporządzać sprawozdanie finansowe. Do końca czerwca każdego roku upływa termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego.

     

    W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące zatwierdzenia roku w spółkach komandytowych oraz obowiązków, których należy dopełnić po jego zatwierdzeniu. 

    Kto i kiedy powinien przygotować sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

     

    Przygotowanie sprawozdania finansowego należy do obowiązków kierownika jednostki. Tę funkcję w spółce komandytowej sprawuje komplementariusz prowadzący sprawy spółki. To on odpowiada za wywiązanie się z ustawowych terminów przygotowania sprawozdania finansowego, nawet w przypadku, gdy księgi rachunkowe spółki prowadzone są przez zewnętrzny podmiot.

     

    Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. Oznacza to, że - jeżeli rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym - sprawozdanie finansowe spółki komandytowej należy sporządzić do końca marca każdego roku. Rok obrotowy spółki nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, o czym należy pamiętać podczas ustalenia wskazanych wyżej terminów.

     

     

    Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce komandytowej?

     

    Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe spółki sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

     

    Sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki, tj. komplementariusz prowadzący sprawy spółki. Jeżeli w spółce występuje kilku komplementariuszy mających prawo prowadzenia spraw spółki, każdy z nich powinien podpisać sprawozdanie finansowe.

     

    Warto podkreślić, że podpisanie sprawozdania finansowego spółki stanowi potwierdzenie, iż spełnia ono wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości.

     

    Masz pytania dotyczące spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki “Komandytowa”, a w niej wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT.  

     

    Odmowa podpisania sprawozdania finansowego

     

    W przypadku konfliktu w spółce może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden z komplementariuszy odmawia podpisania sprawozdania finansowego. Wówczas do sprawozdania finansowego należy dołączyć pisemne uzasadnienie takiej odmowy.

     

    Do kiedy należy zatwierdzić dane sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

     

    Ogólna zasada wskazuje, że termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki wynosi 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku, gdy rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostatnim dniem na zatwierdzenie będzie 30 czerwca danego roku.

     

    sprawozdanie finansowe z roku

     

    Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

     

    Zasadą jest, że sprawozdanie finansowe spółki komandytowej zatwierdzane jest uchwałą wspólników spółki. Jeżeli w umowie spółki nie wskazano określonej większości głosów do podjęcia takiej uchwały, to wymagana jest jednomyślność wszystkich wspólników - komplementariuszy i komandytariuszy. Jednocześnie z uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wspólnicy muszą podjąć uchwałę w sprawie przeznaczenia wypracowanego zysku bądź pokrycia poniesionej straty.

     

    Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują szczególnej formy podejmowania uchwał w spółce komandytowej, zatem dla podjęcia uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki komandytowej wystarczająca jest forma pisemna.

     

    Udzielenie absolutorium w spółce komandytowej

     

    Warto pamiętać, że przepisy o spółce komandytowej nie nakładają obowiązku udzielenia absolutorium komplementariuszowi bądź komplementariuszom prowadzącym sprawy spółki.

     

    Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Absolutorium dla komplementariusza w spółce komandytowej 

     

     

    Wypłata zysku w spółce komandytowej

     

    W spółce komandytowej, w odróżnieniu od spółki z o.o. czy spółki akcyjnej, do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Prawo wspólnika spółki komandytowej do wypłaty zysku za dany rok obrotowy powstaje z końcem danego roku obrotowego. Oczywiście warunkiem jest, by spółka osiągnęła zysk, a wspólnicy nie zdecydowali o innym jego przeznaczeniu, np. o pozostawieniu całego zysku w spółce z przeznaczeniem na dalsze inwestycje. Jeżeli więc spółka nie wywiąże się z obowiązku sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego w terminie bądź uczyni to w terminie, ale nie zostanie podjęta uchwała wspólników o wypłacie zysku za miniony rok obrotowy, to nie wpłynie to na przedłużenie terminu na wypłacenie wspólnikowi należnego zysku.

     

    Należy odróżnić jednak moment powstania prawa wspólnika do wypłaty zysku od terminu, w którym spółka powinna ten zysk wspólnikowi wypłacić. Spółka bowiem potrzebuje czasu na ustalenie dokładnej wysokości zysku przypadającego wspólnikowi za zakończony rok obrotowy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego przedstawionym w wyroku z dnia 3 lipca 2008 r. (sygn. akt IV CSK 101/08) dla spółki osobowej, która podlega przepisom ustawy o rachunkowości - a taką spółką jest spółka komandytowa - ten czas wynosi do 6 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. Jest to okres, w jakim spółka ma obowiązek sporządzić i zatwierdzić sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy.

     

    Kto, kiedy i gdzie składa sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?

     

    W przypadku spółki komandytowej komplementariusze prowadzący sprawy spółki są zobowiązani do złożenia jej sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

     

    Sprawozdanie finansowe, uchwałę o jego zatwierdzeniu, uchwałę o przeznaczeniu zysku lub pokryciu straty oraz sprawozdanie z działalności - o ile spółka jest zobowiązana do jego przygotowania - należy złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w formie elektronicznej.

     

    Jak złożyć sprawozdanie przez Internet dowiesz się z artykułu Sprawozdanie finansowe spółki komandytowej przez Internet – jak je złożyć?.

     

    Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej do KRS?

     

    Niespełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego do KRS wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jeżeli dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały przekazane do KRS w terminie, sąd wzywa spółkę do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy termin. Niedotrzymanie terminu wiąże się z możliwością wymierzenia przez sąd grzywny. Dalsza zwłoka spowoduje wszczęcie kolejnego postępowania z zagrożeniem surowszej grzywny dla spółki. Niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS może się wiązać również z odpowiedzialnością karną.

     

    W przypadku, gdy spółka komandytowa pomimo nałożonej na nią grzywny nie złoży sprawozdania finansowego do KRS, sąd ma prawo z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki i ustanowić likwidatora. Jako jeden z ważnych powodów w przepisach wprost wymienione jest niezłożenie rocznych sprawozdań finansowych przez spółkę za dwa kolejne lata obrotowe, mimo uprzedniego wezwania przez sąd.

     

    kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki komandytowej

     

    Czy wspólnicy spółki komandytowej są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania z działalności spółki?

     

    Niektóre spółki komandytowe zobowiązane są również do przygotowania sprawozdania z działalności komplementariusza. Obowiązek ten, co do zasady, dotyczy spółek komandytowych, których wszystkimi komplementariuszami (czyli wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność) są spółki kapitałowe, S.K.A. lub ich odpowiedniki z innych państw. Od powyższej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule Sprawozdanie z działalności spółki komandytowej – czy zawsze trzeba je sporządzić?.

     

    Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności spółki komandytowej spoczywa na kierowniku jednostki, którym w przypadku spółki komandytowej, w myśl ustawy o rachunkowości, jest komplementariusz prowadzący sprawy spółki.

    Kontakt

     

    Oskar Dziok

    Michał Walczak

    Klaudia Frankowska

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi