Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    06.05.2019

    Jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową?

    Jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową?

    Na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę komandytową decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Nic dziwnego – przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę komandytową przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową!

     

     

     

    Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę komandytową - kiedy warto rozważyć?

     

    Prowadzisz działalność gospodarczą? Chciałbyś ograniczyć swoją osobistą odpowiedzialność? Chcesz przyjąć do firmy wspólnika? Chcesz zapewnić bezproblemowe kontynuowanie działalności firmy w razie Twojej śmierci? A może po prostu chcesz wejść na wyższy poziom organizacji swojego biznesu? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, powinieneś rozważyć przekształcenie Twojej działalności w sp.k. Tylko spółka komandytowa pozwoli Ci osiągnąć wszystkie powyższe korzyści, zachowując jednocześnie walory jednoosobowej działalności gospodarczej. O zaletach spółki komandytowej pisaliśmy w artykule Dlaczego warto przekształcić się w sp.k.?

     

    Jak przekształcić działalność gospodarczą w sp. z o.o. sp.k.? - przekształcenie kodeksowe

     

    Są dwie podstawowe drogi przejścia od działalności gospodarczej do spółki komandytowej. Droga pierwsza to przekształcenie w oparciu o procedurę przewidzianą w kodeksie spółek handlowych. Wymaga ona najpierw przekształcenia działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. Dopiero w drugiej kolejności dochodzi do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Ta droga przekształcenia w spółkę komandytową zapewnia niemal pełną kontynuację prawną między działalnością a spółką komandytową. Dzięki temu wszystkie decyzje administracyjne będą przysługiwać Ci nadal, a wszelkie umowy będą obowiązywać bez konieczności pytania kontrahentów o zgodę. Tę drogę powinny więc wybrać osoby, które w swojej działalności mają zezwolenia, koncesje lub ważne umowy z kontrahentami, co do których trudno będzie uzyskać zgodę na ich przeniesienie.

     

    Jak przekształcić działalność gospodarczą w sp.k.? - aport

     

    Druga droga polega na wniesieniu całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu, do założonej wcześniej spółki komandytowej. Ta opcja nie zapewnia pełnej kontynuacji prawnej między działalnością a spółką komandytową. Większość decyzji administracyjnych trzeba będzie uzyskać na nowo, a od przeważającej części kontrahentów trzeba będzie uzyskać zgodę na przeniesienie zobowiązań na nową spółkę. Opcję tę mogą zatem rozważyć osoby, które w swojej działalności nie mają takich ograniczeń jak zezwolenia, koncesje czy trudne do przeniesienia umowy z kontrahentami. Temat rozwinęliśmy w naszym artykule Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę - aport, nowa spółka czy przekształcenie kodeksowe?

     

    Jeśli w Twoim przypadku korzystniejszą formą prowadzenia działalności będzie spółka komandytowo-akcyjna, o procedurze przekształcenia działalności gospodarczej w ten typ spółki dowiesz się z artykułu  Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w S.K.A.?

     

    Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu instruktażowego: "Jak przekształcić firmę w spółkę komandytową?"

     

    Chcesz poznać więcej szczegółów na temat: jak przekształcić działalność gospodarczą w spółkę komandytową? Skontaktuj się z nami! Pomożemy wybrać Ci właściwą dla Twojej firmy drogę przekształcenia.



    Tagi przekształcenie spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi przekształcenie spółka komandytowa