Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    26.03.2014

    Ile spółek komandytowych ogłosiło upadłość w 2013 roku?

    Ile spółek komandytowych ogłosiło upadłość w 2013 roku?

    Artykuł został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2020 r. Od dnia 1 stycznia bądź od 1 maja 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT, co powoduje, że informacje zawarte w niniejszym artykule przestały być aktualne. Jednakże niniejszy artykuł może okazać się pomocny do spraw i postępowań dotyczących okresu sprzed 1 stycznia 2021 roku, ponieważ do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT stosuje się regulacje zawarte w ustawach o PIT i CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku CIT. Aktualne informacje dotyczące opodatkowania spółki komandytowej znajdziesz w artykułach CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?  oraz CIT w spółce komandytowej – na co zwrócić uwagę?.

     

    Jak pokazują najnowsze dane dotyczące liczby upadłości w 2013 roku, spółki komandytowe są odpornym wehikułem prawnym w niepewnym ekonomicznie klimacie. Wśród upadających podmiotów zdecydowanie przeważają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

     

    Liczba upadłości w roku 2013 wyniosła 865 i była niższa o 3,78% od wartości z roku poprzedniego (899 upadłości). Takie informacje opublikowano w Pulsie Biznesu, przytaczając wyniki raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Centrum Finansowego Banku BPS.

     

    W przytaczanym raporcie z dobrej strony zaprezentowały się spółki komandytowe, odnotowując jedynie 19 upadłości. Należy uznać to za pozytywny wynik biorąc pod uwagę fakt, że pod koniec 2013 roku w tej formie zarejestrowanych było 12 658 spółek. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą się pochwalić tak dobrymi wynikami. W 2013 odnotowały aż 506 upadłości, co stanowiło blisko 60% wszystkich upadłości.

     

     

     

    Źródło: Raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Centrum Finansowego Banku BPS na podstawie Puls Biznesu z dnia 17 marca 2014

     

    Na pozytywny wynik spółki komandytowej, na tle pozostałych form prowadzenia działalności gospodarczej, wpływ ma jej elastyczna forma oraz potencjał optymalizacyjny. Poprzez odpowiednią organizację grupy kapitałowej połączoną z optymalizacją podatkową, możliwe staje się zatrzymanie pieniędzy w przedsiębiorstwie i w konsekwencji zmniejszenie ryzyka utraty płynności. Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej nie jest objęte podatkiem CIT, co stanowi jej definitywną zaletę w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Równocześnie w spółce komandytowej możliwe jest wyłączenie odpowiedzialności za długi kluczowych wspólników poprzez uczynienie komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przez to zmniejsza się ryzyko upadłości dla tych wspólników.

     

    Te pozytywne cechy spółki komandytowej pozwalają równoważyć inne negatywne czynniki zewnętrzne wpływające na odpływ gotówki, takie jak odroczony termin płatności. Pozostawione w przedsiębiorstwie środki można alternatywnie wykorzystać na projekty związane z podstawową działalnością, dające spółce w efekcie przewagę konkurencyjną. Nie trudno więc dostrzec związek pomiędzy formą prowadzenia działalności a ryzykiem upadłości.

     

     

    Źródło: Raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Centrum Finansowego Banku BPS na podstawie Puls Biznesu z dnia 17 marca 2014

     

    Paweł Konieczny

     

     

    Firma w testamencie? Obejrzyj film instruktażowy o biznesowej sukcesji lub odiwedź www.zmianawarty.pl 

     

     

    Tagi spółka komandytowa upadłość

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi spółka komandytowa upadłość