Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  11.09.2019

  Dokumentacja cen transferowych za rok 2018 – czas na sporządzenie tylko do końca września!

  Dokumentacja cen transferowych za rok 2018 – czas na sporządzenie tylko do końca września!

  Podatnicy, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym mają obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok 2018 do 30 września 2019 r. W tym terminie mija również obowiązek złożenia oświadczenia o jej posiadaniu. Sprawdź kiedy i w jaki sposób przygotować dokumentację cen transferowych.

   

  Ceny transferowe – nowe regulacje od 1 stycznia 2019

   

  Z dniem 1 stycznia 2019 r. w życie weszły znowelizowane przepisy dotyczące cen transferowych. Ustalenie nowych progów dokumentacyjnych, nowa lista transakcji zwolnionych z obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych czy zmiana zakresu elementów dokumentacji – to tylko niektóre obowiązujące zmiany.

  Do 31 grudnia obowiązek posiadania dokumentacji weryfikowany był poprzez progi rachunkowe oraz progi wartości transakcji, o których dowiesz się więcej z artykułów na naszym portalu powiązane.plProgi rachunkowe w dokumentacji cen transferowych oraz Progi wartościowe transakcji w dokumentacji cen transferowych

  Wraz z nowymi regulacjami zmienił się sposób weryfikacji obowiązku dokumentacyjnego. Tym samym – w pierwszej kolejności – podatnik określa czy ma do czynienia z transakcją krajową czy zagraniczną oraz pomiędzy jakimi podatnikami jest dokonywana – krajowymi czy zagranicznymi. Kolejny krok to sprawdzenie wyniku podatkowego stron transakcji (czy żadna ze stron nie poniosła straty podatkowej) oraz czy strony korzystają je zwolnień podmiotowych i przedmiotowych z opodatkowania. Dalsza analiza dotyczy określenia limitów wartości transakcji uwzględniając jej rodzaj (10.000.000 zł dla wartość transakcji towarowej, finansowej, 2.000.000 zł – wartość transakcji usługowej oraz pozostałych, np. umowy spółki komandytowej).

   

  Dokumentacja cen transferowych za rok 2018 – wybór przepisów

   

  Nowelizacja przepisów w zakresie cen transferowych daje podatnikom możliwość wyboru zasad sporządzania dokumentacji dla transakcji z podmiotami powiązanymi. Dla transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2017 r. dokumentacja cen transferowych może zostać sporządzona z zastosowaniem przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 lub przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

  Wybór „dotychczasowych bądź nowych zasad” podyktowany jest głównie warunkami transakcji czy danymi finansowymi. Dla wielu podatników istotne znaczenie będzie miał również nowy, rozszerzony katalog wyłączeń z obowiązku sporządzenia dokumentacji.

  Więcej na temat przepisów dotyczących dokumentacji dla transakcji znajdziesz na naszej stronie powiązane.pl   w artykule Dokumentacja za 2018 rok – jakie przepisy stosować?

   

  Oświadczenie o posiadaniu dokumentacji cen transferowych – konieczność złożenia

   

  Zgodnie z przepisami, samo sporządzenie i posiadanie dokumentacji cen transferowych jest niewystarczające. Podatnik dodatkowo obowiązany jest do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o jej posiadaniu. Od początku roku 2019 dotychczasowa papierowa forma złożenia oświadczenia zastąpiona została formą elektroniczną.

  Wzór oświadczenia w zależności od zastosowanych regulacji będących podstawą sporządzenia dokumentacji cen transferowych znajdziesz na naszym portalu powiązane.pl   w artykułach Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – wzór 2019 lub Wzór oświadczenia o posiadaniu dokumentacji cen transferowych 2018.

   

  Dokumentacja cen transferowych i oświadczenie o jej posiadaniu – terminy

   

  Zgodnie z przepisami, dokumentacja cen transferowych powinna zostać sporządzona w terminie do końca 9. miesiąca następującego po zakończonym roku podatkowym. Podatnicy, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym mają obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok 2018 do 30 września 2019 r. Nie ma przy tym znaczenia wybór stanu prawnego, według którego sporządzona zostanie dokumentacja. Również w tym terminie podatnik jest obowiązany do złożenia oświadczenia o jej posiadaniu.

   

  Przygotowanie dokumentacji nie jest takie proste, a sam wybór przepisów, zgodnie z którymi zweryfikowany będzie obowiązek dokumentacyjny i zostaną sporządzone dokumentacje za rok 2018, wymaga rzetelnej analizy. Skontaktuj się z naszymi Specjalistami i miej pewność, że prawidłowo dochowałeś wszystkich obowiązków dokumentacyjnych!

   

  Katarzyna Łaciak

  Karolina Kroczak

  Tagi ceny transferowe dokumentacja cen transferowych doradztwo podatkowe

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi ceny transferowe dokumentacja cen transferowych doradztwo podatkowe