Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  20.09.2011

  Czy zmiana proporcji udziału w zysku spółki komandytowej po zakończeniu roku podatkowego powoduje powstanie obowiązku korekty zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz zapłaty odsetek od zaległości podatkowych?

  Czy zmiana proporcji udziału w zysku spółki komandytowej po zakończeniu roku podatkowego powoduje powstanie obowiązku korekty zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz zapłaty odsetek od zaległości podatkowych?

  Nie, zmiana proporcji udziału w zysku nie powoduje powstania obowiązku korekty zapłaconych zaliczek.


  Jeśli zaliczki na podatek dochodowy są uiszczane zgodnie z obowiązującym w danym momencie udziałem w zysku, to nie dojdzie do powstania zaległości podatkowej (czyli nie będzie także obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowej). Na wspólniku, którego udział w zysku ulegnie zwiększeniu po podjęciu uchwały przez wspólników po zakończeniu roku podatkowego, nie będzie ciążył obowiązek skorygowania zaliczek wstecz, jeśli są one w trakcie roku liczone prawidłowo, stosownie do posiadanego w danym momencie udziału. Takie stanowisko reprezentowane jest w indywidualnych interpretacjach podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28.03.2012 r. sygn. IPTPB3/423-4/12-2/KJ; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28.06.2010 r. sygn. IPPB1/415-370/10-2/AM).

   

  Wspólnicy są zobowiązani do wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Należy jednak pamiętać, że dopiero na koniec roku przysługujące wspólnikom spółki komandytowej ogólne prawo do udziału w zysku przekształca się w konkretne roszczenie o jego podział i wypłatę. Dlatego też, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, udział w zysku jest ustalany według zasad właściwych na ten moment. Uchwała o wysokości udziału w zysku podjęta po zakończeniu roku pozwala na obliczenie faktycznego dochodu do opodatkowania z tytułu udziału w spółce i należnego podatku.

   

  Małgorzata Znojek

  Tagi księgowość PIT

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi księgowość PIT