Paweł Skurzyński

  Paweł Skurzyński

  Zapytaj eksperta

  28.08.2011

  Czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. będącą komplementariuszem skutkuje zawieszeniem wykonywania działalności przez spółkę komandytową?

  Czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. będącą komplementariuszem skutkuje zawieszeniem wykonywania działalności przez spółkę komandytową?

  Nie, nie ma takiej zależności. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca komplementariuszem jest odrębnym podmiotem od spółki komandytowej, a tym samym zawieszenie przez nią wykonywania działalności gospodarczej nie może implikować zawieszenia wykonywania działalności przez spółkę komandytową.

   

  Co więcej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. będącą komplementariuszem nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie spółki komandytowej. Trzeba bowiem oddzielić wykonywanie przez spółkę z o.o. działalności gospodarczej od wykonywania przez tę spółkę praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej. Zawieszenie dotyczy tylko wykonywania działalności gospodarczej. Natomiast wykonywanie praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej (przynajmniej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która reguluje kwestię zawieszania wykonywania działalności gospodarczej). Działalność gospodarczą wykonuje bowiem spółka komandytowa, a nie jej wspólnik, nawet jeżeli przy wykonywaniu tej działalności działa w jej imieniu. A zatem, jeżeli spółka z o.o. będącą komplementariuszem zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej na określony czas, to mimo to dalej będzie mogła wykonywać prawa i obowiązki wspólnika w spółce komandytowej, tj. prowadzić jej sprawy, reprezentować ją na zewnątrz czy pobierać zyski z działalności prowadzonej przez spółkę komandytową.

   

   

  Firma w testamencie? Obejrzyj film instruktażowy o biznesowej sukcesji lub odwiedź www.zmianawarty.pl

   

  Tagi spółka komandytowa zawieszenie działalności

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa zawieszenie działalności