04.04.2012

  Czy wspólnik w spółce komandytowej musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą aby rozliczać się ze składek ZUS?

  Czy wspólnik w spółce komandytowej musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą aby rozliczać się ze składek ZUS?

  Wspólnik w spółce komandytowej (komandytariusz ani komplementariusz) nie musi posiadać zarejestrowanej działalności gospodarczej.


  Jeżeli zaś chodzi o rozliczanie się ze składek ZUS, to prowadzenie działalności gospodarczej i bycie wspólnikiem w spółce komandytowej to dwie odrębne podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj.


  Innymi słowy obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powstaje już z tytułu samego bycia wspólnikiem w spółce komandytowej. Nie jest konieczne dodatkowe rejestrowanie indywidualnej działalności gospodarczej.

  Masz pytania dotyczące spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki “Komandytowa”, a w niej wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT.  

   

  Wspólnicy spółek komandytowych sami są płatnikami składek na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne. Każdy ze wspólników powinien złożyć zgłoszenie płatnika składek – ZUS ZFA z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL lub NIP i REGON (jeśli wspólnik prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą inną niż działalność prowadzona w formie spółki). Należy pamiętać, że wspólnicy nie mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia przez spółkę komandytową.

  Tagi składki ZUS spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi składki ZUS spółka komandytowa