Wspólnik w spółce komandytowej (komandytariusz ani komplementariusz) nie musi posiadać zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Jeżeli zaś chodzi o rozliczanie się ze składek ZUS, to prowadzenie działalności gospodarczej i bycie wspólnikiem w spółce komandytowej to dwie odrębne podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj.
Innymi słowy obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powstaje już z tytułu samego bycia wspólnikiem w spółce komandytowej. Nie jest konieczne dodatkowe rejestrowanie indywidualnej działalności gospodarczej.
Masz pytania dotyczące spółki komandytowej? Sprawdź najnowsze wydanie książki “Komandytowa”, a w niej wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT.
Wspólnicy spółek komandytowych sami są płatnikami składek na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne. Każdy ze wspólników powinien złożyć zgłoszenie płatnika składek – ZUS ZFA z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL lub NIP i REGON (jeśli wspólnik prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą inną niż działalność prowadzona w formie spółki). Należy pamiętać, że wspólnicy nie mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia przez spółkę komandytową.