
Tak, wspólnik spółki komandytowej niezależnie czy jest cudzoziemcem czy nie, jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Polsce.
Zasadą jest, że o podleganiu polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych nie decyduje obywatelstwo, miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu osoby zainteresowanej. Decydujące znaczenie ma natomiast fakt zaistnienia jednego z wymienionych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.) tytułów ubezpieczenia na terytorium Polski.
W przypadku wspólnika spółki komandytowej tytuł do podlegania ubezpieczeniu społecznemu wynika z art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s. Podleganie zaś obowiązkowi ubezpieczenia społecznego skutkuje objęciem obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Pewne odstępstwa od przedstawionej zasady zawiera rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Przepis art. 14a cytowanego rozporządzenia reguluje m.in. takie sytuacje, w których obywatel UE prowadzi działalność gospodarczą (co obejmuje także bycie wspólnikiem w spółce komandytowej) oraz jednocześnie wykonuje pracę na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Jednakże szczegółowa analiza przepisów rozporządzenia wykracza poza ramy niniejszego opracowania.
Warto również sprawdzić czy Państwo, z którego pochodzi cudzoziemiec nie zawarło z Rzeczpospolitą Polską umowy regulującej kwestie dotyczące systemów zabezpieczenia społecznego, bowiem taka umowa może zawierać pewne odstępstwa od ogólnych zasad.