Paweł Skurzyński

  Paweł Skurzyński

  Zapytaj eksperta

  07.11.2012

  Czy wkład pieniężny na kapitał zakładowy nowo założonej spółki komandytowo-akcyjnej trzeba fizycznie wpłacić na rachunek bankowy?

  Czy wkład pieniężny na kapitał zakładowy nowo założonej spółki komandytowo-akcyjnej trzeba fizycznie wpłacić na rachunek bankowy?

  Nie, nie jest to konieczne.

   

  Kodeks spółek handlowych do spraw związanych z kapitałem zakładowym S.K.A. oraz wkładami akcjonariuszy nakazuje odpowiednio stosować przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Choć art. 315 ksh stanowi, iż wkłady powinny być wniesione na rachunek spółki akcyjnej w organizacji prowadzony przez bank, a art. 320 ksh, że do zgłoszenia spółki akcyjnej do sądu rejestrowego należy dołączyć potwierdzony przez bank lub firmę inwestycyjną dowód wpłaty na akcje, dokonanej na rachunek spółki w organizacji, to przepisów tych nie stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej. Wynika to z tego, że spółka komandytowo-akcyjna, która jeszcze nie jest wpisana do KRS, w odróżnieniu od spółki akcyjnej, nie posiada podmiotowości prawnej, a więc nie jest możliwe założenie dla niej rachunku bankowego, na który miałyby wpływać wspomniane wpłaty na kapitał zakładowy. Dlatego jedynym wystarczającym dla sądu rejestrowego dowodem wniesienia wkładów przez akcjonariuszy będzie oświadczenie wszystkich komplementariuszy, że wymagane statutem wpłaty na akcje zostały dokonane zgodnie z prawem.

   

  Oznacza to, iż wkłady pieniężne akcjonariuszy najlepiej wpłacić w gotówce do kasy mającej powstać spółki komandytowo-akcyjnej.

   

  Paweł Skurzyński

  Tagi spółka komandytowo-akcyjna wkład

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowo-akcyjna wkład