Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  10.11.2011

  Czy spółka z o.o. będąca komandytariuszem w spółce komandytowej może w całości opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i taksę notarialną przy założeniu spółki komandytowej?

  Jeden ze wspólników w spółce komandytowej (np. spółka z o.o.) może ponieść wszystkie opłaty notarialne (taksę notarialną) związane ze sporządzeniem umowy spółki komandytowej. Zgodnie bowiem z art. 5 § 1 ustawy Prawo o notariacie, kwestia tego, kto uiszcza taksę notarialną może być dowolnie ustalona między stronami czynności a notariuszem. Co więcej, jest wręcz konieczne, by to wspólnicy albo jeden z nich pokryli opłaty notarialne, ponieważ w chwili sporządzania aktu notarialnego umowy spółki komandytowej ta spółka jeszcze nie istnieje, powstaje ona dopiero jakiś czas później, z momentem jej wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

   

  Jeżeli zaś chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, to formalnie zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży na spółce komandytowej, a zatem to z jej środków podatek powinien być zasadniczo poniesiony. Niemniej jednak powstaje tu pewnien paradoks polegający na tym, że spółka komandytowa jeszcze nie istnieje, a już musi (przynajmniej zgodnie z przepisami) dokonać zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który powienien być pobrany przez notariusza jako płatnika w momencie sporządzania aktu notarialnego umowy spółki komandytowej. Najczęstszym rozwiązaniem tej sprzeczności jest pokrywanie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej przez wszystkich wspólników lub jednego z nich (w tym spółkę z o.o.).


  Warto  jednak pamiętać, że ani dla spółki z o.o. ani dla innych wspólników spółki komandytowej podatek od czynności cywilnoprawnych i opłaty notarialne związane z umową spółki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu w podatkach dochodowych (pisaliśmy o tej kwestii tutajtutaj).

   

  Tagi PCC zakładanie spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi PCC zakładanie spółki