Martyna Kunke

    Martyna Kunke

    Zapytaj eksperta

    29.11.2019

    Czy spółka komandytowa może mieć siedzibę w tzw. wirtualnym biurze?

    Czy spółka komandytowa może mieć siedzibę w tzw. wirtualnym biurze?

    Umieszczenie siedziby spółki komandytowej w wirtualnym biurze, zwłaszcza w początkowym etapie jej działalności, bywa korzystnym i wygodnym rozwiązaniem. Jednak w ostatnim czasie, ze względu na przeszkody stawiane przez organy podatkowe, pojawiły się wątpliwości czy siedzibę spółki można umieścić w takim biurze.

     

    Czym jest biuro wirtualne?

     

    Wirtualne biuro to zazwyczaj jeden lokal, który przez jego właściciela wynajmowany jest wielu podmiotom, często łącznie z usługą odbierania korespondencji i telefonów oraz udostępniania sali konferencyjnej, na potrzeby ich formalnej siedziby, przy czym nikt z osób zarządzających spółką w tym biurze nie przebywa. Taka usługa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla spółek, które prowadzą działalność niewymagającej siedziby.

     

    Co na to organy podatkowe i sądy?

     

    Kilka lat temu organy podatkowe odmawiały podmiotom z siedzibą w wirtualnym biurze nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej, uniemożliwiając tym samym prowadzenie działalności gospodarczej. Takie stanowisko spotkało się jednak z krytyką sądów administracyjnych (na przykład w wyrokach NSA z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 3549/13 oraz WSA w Gdańsku z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 1401/13). Problem ten jednak całkowicie zniknął z dniem 1 grudnia 2014 r. wraz ze zmianą procedury nadawania numeru NIP. Od tego dnia NIP przestał być nadawany decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego, a zaczął być nadawany automatycznie każdej spółce w ramach procedury rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, bez analizy czy i jaki tytuł prawny ma spółka do miejsca wskazanego jako adres jej siedziby oraz jakiego charakteru jest to miejsce.

     

    Zupełnie inną sprawą jest jednak rejestracja spółki jako czynnego podatnika VAT. Nie dotyczy to może wszystkich spółek, ale jednak większość z nich prędzej czy później z tą rejestracją musi się zmierzyć. Obecnie powszechną praktyką są kontrole siedziby po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, a na dodatek organy dysponują listami wirtualnych biur, więc w praktyce może być utrudnione posługiwanie się takim adresem na potrzeby zgłoszenia VAT. W dodatku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że organy podatkowe mają prawo odmówić rejestracji na VAT podmiotu mającego siedzibę w wirtualnym biurze (w wyroku z dnia 13 listopada 2019 roku, sygn. akt I FSK 1363/17).

     

    Podsumowując, spółka komandytowa może mieć siedzibę w tzw. wirtualnym biurze. Jest to w pełni legalne i nie wiąże się z negatywnymi skutkami prawnymi, jednak może to powodować problemy na etapie rejestracji spółki jako podatnika VAT.

     

    Martyna Kunke

     

    Tagi siedziba spółka komandytowa VAT wirtualne biuro

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi siedziba spółka komandytowa VAT wirtualne biuro