Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  16.01.2013

  Czy przy przekształcaniu spółki z o.o. w spółkę komandytową może dojść do rozbieżności między projektem umowy spółki zawartym w planie przekształcenia a ostateczną treścią umowy spółki komandytowej podpisanej przez wspólników?

  Tak, dopuszczalne jest by ostateczna treść umowy spółki komandytowej podpisanej przez wspólników różniła się od projektu umowy spółki zawartego w planie przekształcenia.

   

  Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych załącznikiem do planu przekształcenia jest projekt umowy spółki przekształconej. Przepisy te wyraźnie mówią o projekcie, a nie o ostatecznej treści umowy spółki przekształconej, dlatego logiczną konsekwencją takiej treści przepisu jest, że treść umowy spółki przekształconej może ulec jeszcze zmianie na etapie podejmowania uchwały o przekształceniu i zawierania przez wspólników umowy spółki przekształconej.

   

  Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku przekształcenia spółki z o.o. plan przekształcenia sporządzany jest przez zarząd, natomiast podjęcie uchwały o przekształceniu i zawarcie umowy spółki przekształconej należy do wspólników. Wspólnicy więc mogą chcieć nadać umowie spółki przekształconej nieco inny kształt niż zaproponował to zarząd w planie przekształcenia. A odmiennej redakcji ostatecznej treści umowy spółki przekształconej nie stoją na przeszkodzie żadne przepisy kodeksu spółek handlowych regulujące procedurę przekształcenia.To samo dotyczy uchwały o przekształceniu, której projekt również jest załącznikiem do planu przekształcenia.

   

  Aleksander Gałek

   

  Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

   

  Tagi przekształcenie spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi przekształcenie spółka komandytowa