Prosta spółka akcyjna to relatywnie nowy podmiot w obrocie gospodarczym i jej popularność, w porównaniu do innych form prawnych nie jest jeszcze znacząca. Niemniej jednak, w ostatnich latach można zaobserwować duże zmiany w liczbie poszczególnych spółek na polskim rynku. Jedną ze spółek, której pozycja ulega ciągłym i dynamicznym zmianom jest spółka komandytowa. Na łamach tego artykułu zestawimy zmiany statystyczne prostej spółki akcyjnej i spółki komandytowej.
Ile jest w Polsce poszczególnych spółek?
Do końca 2020 r. spółka komandytowa cieszyła się w Polsce bardzo dużą popularnością. Liczba tego typu spółek stale rosła, przekraczając w 2019 r. 40 tysięcy. Ustępowała jedynie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Tendencja ta uległa jednak zmianie na przestrzeni ostatnich lat.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statycznego na koniec roku 2022 było w Polsce około 33 tysięcy zarejestrowanych i aktywnych spółek komandytowych. Jest to dość duża zmiana względem ostatnich trzech lat. Niewątpliwie kluczową kwestią w tej materii jest zmiana opodatkowania tej formy prowadzenia działalności, która spowodowała, że powszechna forma prowadzenia przedsiębiorstwa w postaci tzw. „spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej” przestała być tak korzystna. Więcej o szczegółach opodatkowania spółki komandytowej w kontekście aktualnych regulacji po zmianach pisaliśmy w artykule: Opodatkowanie spółki komandytowej w 2022 r.
Kwestia popularności prostej spółki akcyjnej
Oprócz aspektów podatkowych, kolejną istotną zmianą w obrocie było również dodanie nowej formy prowadzenia działalności, czyli prostej spółki akcyjnej. Została ona wprowadzona nowelizacją Kodeksu spółek handlowych z lipca 2021 r. i w przeciągu pierwszego roku swojej obecności w polskim systemie została wybrana przez przedsiębiorców około 800 razy. Aktualnie prostych spółek akcyjnych jest blisko 1.500 i liczba ta stale, choć stosunkowo powoli, rośnie. Wzrost ten wiąże się najprawdopodobniej z wieloma zaletami, które przede wszystkim mają uprościć strukturę P.S.A. i skierować ją w stronę osób zakładających nowe działalności. Więcej o zaletach tej spółki piszemy w artykule: Prosta spółka akcyjna – jakie są jej największe zalety?
Prowadzenie działalności w formie prostej spółki akcyjnej może być bardzo korzystne, dlatego coraz popularniejszym procesem, który obserwujemy w naszej praktyce jest procedura przekształcenia z tzw. „sp. z o.o. sp.k.” w prostą spółkę akcyjną. Pomimo faktu, że liczba prostych spółek akcyjnych nie jest jeszcze na tyle znacząca, aby spółka ta mogła realnie wpłynąć na pierwszą trójkę najpopularniejszych spółek, tak jej obecność zaczyna się odznaczać w polskiej gospodarce.
Podsumowanie
Wśród komentatorów polskiego rynku często pojawiają się głosy, jakoby prosta spółka akcyjna nie sprostała oczekiwaniom. Na pozór, można by zgodzić się z tym zdaniem, ponieważ liczba aktywnych podmiotów, które działają w tej formie znacząco ustępuje spółce komandytowej czy spółce jawnej. Naszym zdaniem, nie należy jednak patrzeć na prostą spółkę akcyjną tylko w zestawieniu z pozostałymi podmiotami. Liczba rejestrowanych P.S.A. stale rośnie, pomimo nowatorskich, jak na polski system, rozwiązań prawnych zastosowanych w przypadku tej spółki, które mogą początkowo zniechęcać do jej wyboru. Dodatkowo, prosta spółka akcyjna jest w świadomości polskiego przedsiębiorcy zaledwie od 2 lat, co jest bardzo krótkim okresem w porównaniu z utrwalonymi już na scenie gospodarczej pozostałymi formami działalności.
Dodatkowo, w przeciągu ostatnich lat obserwujemy ponowny zwrot w kierunku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i tym samym odejście od spółki komandytowej, która przez długi okres była niesamowicie popularna w polskim systemie. W dobie wielkich zmian na rynku i relatywnie ciężkich czasów na prowadzenie działalności, prosta spółka akcyjna notuje stały wzrost w polskim systemie gospodarczym.
Jeśli interesuje Cię tematyka spółki komandytowej lub prostej spółki akcyjnej, bądź jeśli myślisz o przekształceniu swojej spółki w jedną z nich, koniecznie skontaktuj się z naszymi ekspertami – na pewno pomożemy!
Bartosz Głogowski