17.06.2016

  Czy po wypowiedzeniu umowy spółki komandytowej przez wspólnika trzeba zmienić umowę spółki?

  Czy po wypowiedzeniu umowy spółki komandytowej przez wspólnika trzeba zmienić umowę spółki?

  Wspólnik spółki komandytowej może wyjść ze spółki na różne sposoby. Jedną z opcji jest wypowiedzenie umowy spółki. Czy w takim przypadku konieczne jest, by po upływie okresu wypowiedzenia i wystąpieniu wspólnika pozostali wspólnicy zmienili umowę spółki?

   

  Zmiana umowy w takim przypadku nie jest konieczna. Do zmniejszenia grona wspólników spółki komandytowej w wyniku wypowiedzenia umowy spółki dochodzi już w momencie wystąpienia wspólnika (po upływie okresu wypowiedzenia). Dla skuteczności tego wystąpienia nie jest więc wymagana zmiana umowy spółki. Ponadto, przepisy nie stawiają wymogu „uporządkowania” zapisów umowy spółki po zmianie składu osobowego spółki.

   

   

  Niemniej jednak stan, w którym rzeczywisty skład osobowy spółki różni się od zapisów umowy spółki może wywoływać niepotrzebne wątpliwości. Z tego powodu po każdej zmianie składu osobowego wspólników warto uporządkować zapisy umowy spółki. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień.

   

  Więcej na temat wypowiedzenia umowy spółki komandytowej warto przeczytać w naszym artykule W jakim terminie i w jakiej formie należy wypowiedzieć umowę spółki komandytowej?

   

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości ograniczenia prawa wspólnika do wypowiedzenia umowy spółki komandytowej, przeczytaj nasz artykuł Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej – czy można je ograniczyć?

   

  Magdalena Bobowicz

   

  Tagi umowa spółki komandytowej zmiana umowy spółki

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi umowa spółki komandytowej zmiana umowy spółki