Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  12.03.2014

  Czy po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową mogę jako komandytariusz rozliczyć stratę podatkową, która była wykazana w spółce z o.o.?

  Czy po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową mogę jako komandytariusz rozliczyć stratę podatkową, która była wykazana w spółce z o.o.?

  Nie. Wspólnicy spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. nie mogą rozliczyć straty podatkowej zanotowanej przez spółkę z o.o.


  Co do zasady, spółce komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o. przysługują wszystkie prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce z o.o. – regulują to art. 553 § 1-2 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 93a § 2 pkt Ordynacji podatkowej. Oznacza to przykładowo, że przekształcona spółka komandytowa kontynuuje rozliczenia podatkowe w zakresie VAT spółki z o.o.

   

  Sytuacja przestawia się jednak inaczej w zakresie podatków dochodowych. Spółka komandytowa w przeciwieństwie do spółki z o.o. nie jest podatnikiem CIT. Spółka komandytowa nie jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych – podatnikami są wspólnicy spółki. W dniu przekształcenia spółka z o.o. jako podatnik CIT przestaje istnieć. Nie ma więc już podmiotu, któremu przysługiwało prawo do rozliczenia straty podatkowej. Żeby więc wspólnicy powstałej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej mogli rozliczyć stratę podatkową spółki z o.o. konieczny byłby przepis prawa podatkowego, który wyraźnie wskazywałby na sukcesję podatkową w takiej sytuacji.  Takiego przepisu jednak nie ma. Powoduje to, że w sytuacji przekształcenia spółki  z o.o. w komandytową strata podatkowa przepada. Potwierdza to m.in. interpretacja wydana przez Izbę Skarbową w Krakowie z dn. 17 stycznia 2008 r. sygn. PD-2/41170-106/07.


  Planując zatem przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową należy to uwzględnić i przed rejestracją przekształcenia w miarę możliwości wykorzystać stratę podatkową.

   

  Wojciech Kaptur

   

  Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

   

  Tagi przekształcenie spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi przekształcenie spółka komandytowa