Dominika Jaszczyk

  Dominika Jaszczyk

  Zapytaj eksperta

  09.07.2014

  Czy osoba, która kiedyś była lub nadal jest wspólnikiem w spółce komandytowej, może przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej korzystać z tzw. małego ZUS-u?

  Czy osoba, która kiedyś była lub nadal jest wspólnikiem w spółce komandytowej, może przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej korzystać z tzw. małego ZUS-u?

  Osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i jest nadal wspólnikiem w spółce komandytowej nie może korzystać z tzw. małego ZUS-u. Natomiast osoba, która kiedyś była wspólnikiem w spółce komandytowej nie może korzystać z tzw. małego ZUS-u, jeżeli nie upłynęło jeszcze 60 miesięcy od momentu, gdy przestała być tym wspólnikiem.


  Tzw. mały ZUS, to prawo początkujących przedsiębiorców do opłacania przez pierwsze dwa lata działalności niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Wówczas składki opłaca się od obniżonej podstawy wymiaru, tj. od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 składki wyliczane w ten sposób wynoszą 431,18 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym albo 414,85 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

   

  W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 8 ust. 6 pkt 4) wspólnicy spółki komandytowej traktowani są tak jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. Natomiast, zgodnie z art. 18a ust. 2 pkt 1 tej ustawy, opłacać tzw. małego ZUSu nie mogą osoby fizyczne, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą w przeciągu ostatnich 60 miesięcy. Skoro więc osoba, która jest wspólnikiem w spółce komandytowej lub była nim nie dawniej niż 60 miesięcy temu, uznawana jest za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, to przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie może skorzystać z małego ZUS-u.Takie stanowisko prezentował również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pismach o sygn. WPI/200000/451/1398/2013, WPI/200000/451/586/2011, WPI/200000/451/865/2013.


  Dominika Widła

   

   

  Tagi składki ZUS spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi składki ZUS spółka komandytowa