Kacper Ziniak

  Kacper Ziniak

  Zapytaj eksperta

  03.10.2012

  Czy można sprzedać lub aportować ogół praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej z wyłączeniem wierzytelności o wypłatę zysku np. za poprzedni rok obrotowy?

  Czy można sprzedać lub aportować ogół praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej z wyłączeniem wierzytelności o wypłatę zysku np. za poprzedni rok obrotowy?

  Tak, jest to możliwe.


  Co do zasady ogół praw i obowiązków jest nierozszczepialny (niepodzielny), co oznacza, że wspólnik w spółce komandytowej nie może zbyć na rzecz osoby trzeciej (np. poprzez aport lub sprzedaż) części przysługującego mu ogółu praw i obowiązków („udziału” w spółce komandytowej). Dopuszczalne jest jednak, zgodnie z art. 55 Kodeksu spółek handlowych, przeniesienie na osobę trzecią niektórych praw z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej. Chodzi tu o możliwość przeniesienia praw majątkowych (np. prawa do niewypłaconego zysku za dany okres albo odsetek od udziału kapitałowego), ale już nie praw organizacyjnych (np. prawa głosu w sprawach spółki).

   

  Jeżeli zatem wspólnik może zbyć na rzecz osoby trzeciej prawa do zysku spółki za dany okres (np. wierzytelność o wypłatę zysku za poprzedni lub poprzednie lata obrotowe), to dopuszczalne jest również takie rozwiązanie, że wspólnik zbywając osobie trzeciej (sprzedając, darując lub wnosząc aportem do innej spółki) ogół praw i obowiązków zachowa sobie wierzytelność o wypłatę zysku za poprzedni rok obrotowy. Wystarczy wówczas w umowie zbycia zastrzec, że przedmiotem zbycia jest ogół praw i obowiązków wspólnika w danej spółce komandytowej z wyłączeniem jednak wierzytelności o wypłatę zysku np. za poprzedni rok obrotowy.

   

  Witold Chmarzyński

  Tagi spółka komandytowa zysk

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi spółka komandytowa zysk