Paweł Skurzyński

  Paweł Skurzyński

  Zapytaj eksperta

  13.07.2011

  Czy jest możliwe, aby do spółki cywilnej wprowadzić spółkę z o.o. jako wspólnika, a następnie przekształcić spółkę cywilną w spółkę komandytową?

  Czy jest możliwe, aby do spółki cywilnej wprowadzić spółkę z o.o. jako wspólnika, a następnie przekształcić spółkę cywilną w spółkę komandytową?

  Tak, jest to możliwe.


  Kodeks cywilny nie wprowadza ograniczeń w zakresie podmiotów mogących uzyskać status wspólnika spółki cywilnej, może nim więc zostać również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przystąpienie spółki z o.o. do spółki cywilnej wymaga jedynie zmiany umowy spółki cywilnej. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy taką strukturę właścicielską spółki cywilnej, która po przekształceniu jej w spółkę komandytową pozwoli na powierzenie roli komplementariusza spółce z o.o., zaś roli komandytariuszy dotychczasowym wspólnikom spółki cywilnej.

   

  Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową jest również dopuszczalne. Choć spółka cywilna nie należy do kategorii spółek prawa handlowego, to kodeks spółek handlowych pozwala na przeprowadzenie takiego procesu. Przekształcenie w spółkę komandytową nastąpi z chwilą wpisu spółki komandytowej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Przekształconej spółce komandytowej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki stanowiące uprzednio majątek wspólny wspólników spółki cywilnej.


  Więcej o przekształceniu istniejącej spółki w spółkę komandytową piszemy tutaj.

    

  Obejrzyj też nasz film, by dowiedzieć się ja przekształcić Twoją spółkę w spółkę komandytową.

   

  Tagi przekształcenie wspólnicy

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi przekształcenie wspólnicy