Nie, Kodeks spółek handlowych nie przewiduje żadnego takiego okresu. Teoretycznie zatem możliwa jest taka sytuacja, że wspólnicy zawierają umowę spółki komandytowej, jednak dopiero po kilku latach postanawiają ją wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego.
Jest to zatem odmienna sytuacja niż w przypadku spółki z o.o. i akcyjnej, w odniesieniu do których wspólnicy (akcjonariusze) mają obowiązek złożyć wniosek o wpis takiej spółki do KRS nie później niż 6 miesięcy od sporządzenia umowy spółki (art. 169 ksh) lub statutu (art. 325 ksh). Jest to podyktowane tym, że od momentu zawiązania spółka z o.o. i akcyjna funkcjonują jako tzw. spółka w organizacji, która nie ma jeszcze osobowości prawnej. Jest to struktura z definicji tymczasowa, dlatego ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie maksymalnego okresu 6 miesięcy na jej funkcjonowanie, by uniknąć przedłużania istnienia spółek w takiej formie.
W przypadku spółki komandytowej mamy natomiast odmienną sytuację. Spółka ta powstaje dopiero z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i w okresie od zawarcia umowy do wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym właściwie nie prowadzi ona działalności. W związku z tym nie ma konieczności wprowadzania ograniczenia czasowego dla złożenia wniosku o wpis takiej spółki do KRS.
Obejrzyj nasz film i przekonaj się, że warto założyć spółkę komandytową.