Wojciech Czernik

  Wojciech Czernik

  Zapytaj eksperta

  14.03.2012

  Czy jeśli komandytariusz będący osobą fizyczną udzieli spółce komandytowej nieoprocentowanej pożyczki, to czy u drugiego wspólnika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

  Czy jeśli komandytariusz będący osobą fizyczną udzieli spółce komandytowej nieoprocentowanej pożyczki, to czy u drugiego wspólnika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

  Tak, po stronie drugiego wspólnika wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki komandytowej.

   

  Udzielenie spółce pożyczki bez naliczania odsetek sprawia, że spółka korzysta nieodpłatnie ze środków pieniężnych niebędących jej własnością. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje to powstanie przychodu po stronie spółki (a w konsekwencji  jej wspólników). Takie stanowisko reprezentowane jest powszechnie przez organy podatkowe (m.in. w interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18.05.2010 r. sygn. IPPB1/415-188/11-2/EC).

   

  Wartość tego nieopłatnego świadczenia będzie (z uwzględnieniem proporcji udziału drugiego wspólnika w zysku spółki komandytowej) odpowiadała kwocie odsetek, którą za korzystanie z cudzego kapitału musiałaby zapłacić spółka komandytowa na warunkach rynkowych.

   

  Natomiast po stronie pożyczkodawcy udzielenie nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie, w jakim pożyczkodawca uczestniczy w zysku spółki komandytowej, nieodpłatne udostępnienie kapitału jest bowiem świadczeniem „samemu sobie”. Neutralność podatkową takiej sytuacji potwierdzają organy podatkowe (m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25.01.2011 r., sygn. IPPB1/415-980/10-2/EC).

   

  Przykład


  Osoba fizyczna jest komandytariuszem spółce komandytowej i posiada 99% udziału w zyskach sp.k.a sp. z o.o. jest komplementariuszem z 1% udziału w zyskach.?Nienaliczone odsetki od pożyczki udzielonej przez komandytariusza (osobę fizyczną) stanowią przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia proporcjonalnie do prawa udziału w zysku dla komplementariusza (sp. z o.o.). W podanym stanie faktycznym 99% wartości niepobranych odsetek od udzielonej pożyczki będzie neutralne podatkowo a tylko 1% tej wartości będzie stanowiło przychód z nieodpłatnych świadczeń po stronie komplementariusza.

   

  Natomiast o skutkach podatkowych udzielenia przez wspólnika spółce komandytowej pożyczki oprocentowanej pisaliśmy tutaj.

  Tagi pożyczka spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi pożyczka spółka komandytowa