Tomasz Rutkowski

  Tomasz Rutkowski

  Zapytaj eksperta

  06.05.2013

  Czy istnieje ryzyko poniesienia przez członków zarządu spółki z o.o. odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki w razie aportu jej przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

  Czy istnieje ryzyko poniesienia przez członków zarządu spółki z o.o. odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki w razie aportu jej przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

  Tak, w pewnych szczególnych okolicznościach wniesienie przedsiębiorstwa spółki z o.o. do spółki komandytowej może nieść ze sobą zagrożenie odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki z o.o.

  Wskazane zagrożenie wiąże się z sytuacją przenoszenia działalności ze spółki z o.o. na spółkę komandytową poprzez wniesienie do spółki komandytowej całego przedsiębiorstwa spółki z o.o. w zamian za niewielki udział w zysku i przyjęcie przez spółkę z o.o. statusu komplementariusza (wspólnika odpowiadającego za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem). Właśnie nieproporcjonalnie małe korzyści spółki z o.o. wyzbywającej się swojego przedsiębiorstwa niosą za sobą zagrożenie pociągnięcia członków zarządu spółki z o.o. do odpowiedzialności karnej za tzw. przestępstwo nadużycia zaufania (art. 296 Kodeksu karnego). Aktywność członków zarządu w przedstawionym zakresie może bowiem zostać uznana jako działanie na szkodę spółki z o.o.

   

  Bezpieczną alternatywą wobec aportu przedsiębiorstwa jest jednak przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową, które nie tylko nie niesie ze sobą zagrożenia dla członków zarządu ani wspólników spółki przekształcanej, ale jest jednocześnie mniej skomplikowane i może być korzystniejsze podatkowo.

  Ponadto w toku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową możliwe jest osiągnięcie struktury, w której dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o., będący osobami fizycznymi, zostaną komandytariuszami (a zatem ich odpowiedzialność będzie w dalszym ciągu ograniczona), a komplementariuszem, który będzie ponosił odpowiedzialność całym swoim majątkiem, będzie spółka z o.o. Wystarczy, że do spółki z o.o. jeszcze przed przekształceniem przystąpi inna spółka z o.o., którą może być nowa spółka założona przez osoby fizyczne będące wspólnikami właściwej spółki.

  Tomasz Rutkowski

  Tagi aport odpowiedzialność

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi aport odpowiedzialność