W Pana przypadku tylko jedna z dwóch wskazanych czynności będzie podlegała opodatkowaniu. Wypłacenie ustępującemu wspólnikowi kwoty odpowiadającej wartości jego udziału kapitałowego powoduje zmniejszenie majątku spółki, jednak taka sytuacja jest podatkowo neutralna.
Natomiast wniesienie do spółki wkładu przez nowego wspólnika, chociaż spowoduje, że w ostatecznym rozrachunku wartość majątku spółki powróci do pierwotnej wielkości, to na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie traktowane jako wniesienie wkładu zwiększającego majątek spółki. W orzecznictwie sądów administracyjnych i organów podatkowych panuje jednomyślność co do tego, że w przedstawionej przez Pana sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi działaniami, które pod względem podatkowym należy rozpatrywać osobno. Nie ma więc znaczenia, czy czynności te zostaną dokonane na jednym posiedzeniu wspólników, czy też będą oddzielone określonym przedziałem czasu.
W przedstawionej sytuacji rozwiązania nie stanowi również sprzedanie przez starego wspólnika ogółu praw i obowiązków na rzecz nowego. Chociaż taka umowa nie spowoduje zmiany umowy spółki, to jednak również będzie podlegała opodatkowaniu PCC jako umowa sprzedaży praw majątkowych. Co więcej, zastosowanie będzie miała wyższa stawka podatku – 1% (zamiast 0,5% przy zmianie umowy spółki), a stary wspólnik będzie musiał dodatkowo opodatkować uzyskaną zapłatę podatkiem dochodowym.
Firma w testamencie? Obejrzyj film instruktażowy o biznesowej sukcesji lub odiwedź www.zmianawarty.pl