Kacper Ziniak

  Kacper Ziniak

  Zapytaj eksperta

  11.07.2011

  Czy firma spółki komandytowej może brzmieć: ABC sp. z o.o. spółka komandytowa, gdy komplementariuszem jest spółka ABC sp. z o.o. ?

  Czy firma spółki komandytowej może brzmieć: ABC sp. z o.o. spółka komandytowa, gdy komplementariuszem jest spółka ABC sp. z o.o. ?

  Firma takiej spółki komandytowej może brzmieć ABC sp. z o.o. spółka komandytowa. Co prawda, zgodnie z kodeksem spółek handlowych, gdy komplementariuszem jest inna osoba prawna (czyli np. spółka z o.o.) firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej.

   

  Niemniej jednak wymóg umieszczenia pełnej firmy (nazwy) komplementariusza traktuje się w literaturze prawniczej i orzecznictwie raczej liberalnie, dozwalając na użycie skróconej firmy (nazwy) komplementariusza w firmie spółki komandytowej, o ile nie narusza to zasad prawdziwości i wyłączności (odróżnialności) firmy. Skrócenie zaś firmy komplementariusza z ABC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na ABC sp. z o.o. z pewnością tych zasad nie narusza.

   

  Przyjdź na prowadzone przez nas całodzienne szkolenie o spółkach komandytowych!

  Czytaj więcej

  Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz! 

   

  By uniknąć jednak wszelkich wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest wskazanie w umowie spółki komandytowej, że jej firma brzmi: ABC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa oraz dodanie, że spółka może również posługiwać się skrótem firmy w brzmieniu: ABC sp. z o.o. spółka komandytowa.


  Kodeks spółek handlowych dopuszcza ponadto używanie w obrocie skrótu „sp.k.”. W związku z tym, możliwe jest posługiwanie się (np. w kontaktach z kontrahentami) firmą o brzmieniu: ABC sp. z o.o. sp.k. Należy pamiętać jednak, że możliwość stosowania tego skrótu dotyczy tylko używania go „w obrocie”, a zatem formalna firma spółki komandytowej musi zawierać pełne brzmienie słów „spółka komandytowa”. Niedopuszczalne natomiast będzie posługiwanie się skrótem ABC sp.k. Firma w takim brzemieniu nie informuje bowiem w sposób właściwy kto jest komplementariuszem w spółce komandytowej i jaką formę prawną ma komplementariusz przez co może wprowadzać w błąd.

   

  Więcej o tym jak powinna brzmieć skrócona firma spółki komandytowej przyczytacie w artykule: Stosowanie skrótu „sp. z o.o. sp.k.” – czy jest dopuszczalne?

   

  Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się jak przygotować dobrą umowę spółki. Prawnicy potrafią być pragmatyczni: 

   

   

  Tagi firma spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi firma spółka komandytowa