Nie, nie jest to możliwe. Podwyższenie wkładu wspólnika za każdym razem wymaga zmiany umowy spółki komandytowej.
Niemniej jednak istnieje pewne rozwiązanie pozwalające na ominięcie wymogu zmiany umowy spółki komandytowej przy każdoczesnym wnoszeniu wkładu przez wspólnika. Dopuszczalne jest bowiem zawarcie w umowie spółki zapisu, zgodnie z którym wspólnik zobowiązuje się do wniesienia do spółki oznaczonego wkładu w określonym terminie. To postanowienie może również przewidywać sukcesywne wnoszenie przez wspólnika kolejnych wkładów co jakiś czas. Wymaga to jednak określenia w umowie spółki górnej granicy wartości wkładu.
W takim wypadku wnoszenie poszczególnych wkładów (czy też partii wkładów) przez wspólnika następuje już bez konieczności zmiany umowy spółki.
Jeżeli taki zapis umowy spółki dotyczy komandytariusza, to spółka powinna zgłosić w rejestrze przedsiębiorców KRS zmianę wartości wkładu rzeczywiście przez niego wniesionego za każdym razem, gdy wspólnik wniesie kolejny wkład. Jeżeli natomiast taki zapis umowy spółki dotyczy komplementariusza, to nie jest wówczas wymagane żadne zgłoszenie do KRS, ponieważ w odniesieniu do komplementariuszy nie ujawnia się w KRS wartości ani zadeklarowanych ani rzeczywiście wniesionych wkładów.
Dowiedz się więcej o spółce komandytowej! Zamów V wydanie książki “Komandytowa” w wygodnej formule pytań i odpowiedzi, dzięki której szybko znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytania!
Należy jednocześnie pamiętać, że obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje już w momencie wprowadzenia do umowy spółki zapisu zawierającego nową, wyższą wartość wkładów wspólnika, a nie w chwili rzeczywistego wniesienia tego wkładu.