
Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Przepisy te dotyczą dochodów zagranicznych spółek tworzonych przez polskich podatników. Czy spółka z Gibraltaru, będąca wspólnikiem w spółce komandytowej, jest zagraniczną spółką kontrolowaną w rozumieniu ustawy o PIT i CIT?
Na Gibraltarze funkcjonuje 10% podatek od spółek, jednak nie każda spółka jest jego podatnikiem. Podatek jest pobierany według zasady terytorialnej, a więc wyłącznie od dochodu uzyskanego na Gibraltarze.
W przypadku gdy spółka na Gibraltarze jest wspólnikiem w sp. k. uzyskiwany przez nią z tego tytułu zysk będzie opodatkowany w Polsce, ponieważ spółka będzie prowadzić działalność poprzez położony na terenie Polski zakład. Jednak żeby spółka na Gibraltarze mogła być uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną (CFC) musi spełnić łącznie trzy warunki wskazane w ustawie o PIT i CIT:
1) Poziom kontroli
Pierwszy warunek odwołuje się do określonego poziomu kontroli nad spółką, którego osiągnięcie oznaczać będzie, że podatnik wywiera istotny wpływ na funkcjonowanie zagranicznej spółki kontrolowanej. W ustawie przyjęto wskaźnik kontroli na poziomie co najmniej 25%
2) Przychody pasywne
Drugi warunek odnosi się do charakteru przychodów uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę. Spółka taka zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, jeżeli co najmniej 50% jej przychodów pochodzi z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (przychody o charakterze pasywnym).
3) Niski poziom opodatkowania
Trzecim warunkiem zastosowania przepisów o CFC jest zlokalizowanie zagranicznej spółki w państwie stosującym opodatkowanie niższe o co najmniej 25% od nominalnej stawki bądź zwolnienie albo wyłączenie z opodatkowania w tym państwie przychodów pasywnych, o których mowa w pkt 2.
W przedstawionym przypadku, warunek drugi nie zostaje spełniony. Nie można zakwalifikować zysku otrzymanego od sp. k. do listy przychodów pasywnych wskazanych w przepisach ustaw podatkowych.
A zatem, nie można uznać spółki z Gibraltaru za zagraniczną spółkę kontrolowaną w rozumieniu ustaw podatkowych. W związku z powyższym dochody otrzymywane przez spółkę z Gibraltaru nie zostaną opodatkowane wg przepisów o CFC.