Wojciech Kaptur

  Wojciech Kaptur

  Zapytaj eksperta

  28.09.2012

  Czy darowizna na rzecz spółki komandytowej, której wspólnikami są rodzice darczyńcy, jest zwolniona z podatku dochodowego?

  Nie, darowizna na rzecz spółki komandytowej, w której wspólnikami są rodzice darczyńcy, nie jest zwolniona z podatku dochodowego.


  Darowizny otrzymywane przez spółkę komandytową są przychodem z działalności gospodarczej jako otrzymane nieodpłatne świadczenie o wartości określonej na podstawie cen rynkowych. Darowizna otrzymana przez spółkę komandytową, w której wspólnikami są rodzice darczyńcy nie jest tak samo traktowana na gruncie prawa podatkowego, jak darowizna otrzymana przez rodzica, ponieważ spółka komandytowa jest odrębnym podmiotem prawa.

   

  Co prawda podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy spółki komandytowej, nie zaś sama spółka, ale mimo to spółka jest samodzielnym i samoistnym podmiotem prawa gospodarczego. Dlatego też nie można doszukiwać się tożsamości pomiędzy spółką osobową a jej wspólnikami. Oznacza to, że gdy spółka komandytowa otrzyma darowiznę to powstały w wyniku tej czynności przychód zostanie przypisany wspólnikom w proporcji do ustalonych zasad podziału zysku. Takie stanowisko zostało przedstawione np. w wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25.01.2011 r. (sygn. III SA/Wa 1543/10).


  Warto także dodać, że otrzymanie darowizny przez spółkę komandytową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem podmiotami tego podatku mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

   

  Małgorzata Znojek

  Tagi PIT spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi PIT spółka komandytowa