Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    27.03.2020

    Czy da się założyć spółkę komandytową w czasie epidemii koronawirusa?

    Czy da się założyć spółkę komandytową w czasie epidemii koronawirusa?

    Panująca obecnie pandemia koronawirusa sparaliżowała większość instytucji państwowych, w tym także w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Czy w tym okresie istnieje możliwość założenia spółki komandytowej?

     

    Jak wygląda praca sądów w okresie zagrożenia koronawirusem?

     

    W związku z wystąpieniem stanu epidemicznego wynikającego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID-19) w sądach, prokuraturach oraz innych instytucjach związanych z resortem sprawiedliwości wdrożono szczególne procedury bezpieczeństwa zdrowotnego i ochrony epidemiologicznej rekomendowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Głównego Inspektora Sanitarnego i Prezesów Sądów.

     

    Doszło również do zmiany organizacji pracy sądów wszystkich szczebli oraz reorganizacji prowadzenia rozpraw sądowych, aby ograniczyć do niezbędnego minimum służbowe kontakty pracowników wymiaru sprawiedliwości z innymi osobami. Choć praca sądów nie została całkowicie sparaliżowana, to odwołano większość rozpraw zaplanowanych do końca kwietnia, a rozpatrywane są tylko „najpilniejsze sprawy”, do których zaliczyć można niektóre sprawy karne oraz rodzinne.

     

    Funkcjonowanie sądów rejestrowych (Krajowy Rejestr Sądowy)

     

    Wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu sądów nie ominęły również sądów rejestrowych prowadzących tzw. KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. W większości z nich doszło do znacznego ograniczenia dostępności budynku sądu, najczęściej wyłącznie do jego pracowników. Dla interesantów oznacza to wyłączenie możliwości korzystania w siedzibie sądu z:

     

    • biur obsługi interesanta,
    • biur podawczych,
    • czytelni akt sądowych,
    • punktów przyjmowania ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego,
    • kas sądowych.

     

    Powyższe komórki funkcjonują obecnie najczęściej wyłącznie w formie telefonicznej lub mailowej.

    Chociaż Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało pewne rozwiązania co do zmiany organizacji pracy wszystkich sądów to jednak ostateczna decyzja w tym zakresie należy do Prezesa danego sądu. Warto więc samodzielnie sprawdzić na stronie internetowej jakie zarządzenia obowiązują obecnie w interesującej nas jednostce.

     

    Rozpatrywanie wniosków przez KRS

     

    Powyższe ograniczenia mogą znacznie utrudnić tradycyjne, czyli papierowe składanie wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego. Nawet jeśli uda się taki wniosek złożyć w biurze podawczym lub wysłać go pocztą, to jego rozpatrywanie potrwa zapewne dłużej niż zwykle.

    W związku z powyższym, na atrakcyjności zyskuje korzystanie z elektronicznego systemu S24, który pozwala na szybkie i stosunkowo tanie zakładanie spółek komandytowych oraz dokonywanie późniejszych zmian korporacyjnych przez internet, bez wychodzenia z domu!

     

    Nazwa systemu (S24) nawiązuje do okresu 24 godzin, podczas którego miało, przynajmniej w teorii, dochodzić do rozpoznawania wniosków. W praktyce, wnioski o założenie nowej spółki są rozpoznawane za pośrednictwem systemu S24 w przeciągu 2-3 dni roboczych, co i tak jest dosyć dobrym wynikiem. Co istotne, nasze doświadczenia potwierdzają, iż obecna sytuacja nie wpłynęła znacząco na szybkość rejestrowania spółek przez internet.

     

    Na uwagę zasługuje również fakt, że założenie spółki komandytowej za pośrednictwem systemu S24 jest znacznie tańsze niż w formie tradycyjnej (brak kosztów notarialnych oraz niższa opłata sądowa), a cały proces odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu.

     

    Powyższe zalety przesądzają za tym, że założenie spółki komandytowej przez internet jest obecnie rozwiązaniem zdecydowanie najkorzystniejszym.

     

    Jeżeli chcesz założyć spółkę komandytową (lub jakąkolwiek inną) skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze najkorzystniejszej dla Ciebie metody prowadzenia biznesu. W naszej ofercie posiadamy również gotowe spółki, zarejestrowane na VAT.

     

    Kamil Ekiert, Kacper Chachurski

    Tagi koronawirus spółka komandytowa,

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi koronawirus spółka komandytowa,