Dominika Jaszczyk

  Dominika Jaszczyk

  Zapytaj eksperta

  30.06.2014

  Czy będąc wspólnikiem spółki komandytowej mogę opłacać tzw. mały ZUS?

  Czy będąc wspólnikiem spółki komandytowej mogę opłacać tzw. mały ZUS?

  Nie, nie jest to możliwe.


  Tzw. mały ZUS, to prawo początkujących przedsiębiorców do opłacania przez pierwsze dwa lata działalności niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Wówczas składki opłaca się od obniżonej podstawy wymiaru, tj. od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 składki wyliczane w ten sposób wynoszą 431,18 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym albo 414,85 zł bez ubezpieczenia chorobowego).

  Co prawda w myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 8 ust. 6 pkt 4) wspólnicy spółki komandytowej traktowani są tak jak osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacą składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na takich zasadach jak jednoosobowi przedsiębiorcy. Jednak nie dotyczy to tzw. małego ZUSu, który został przewidziany wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

   

  Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nigdy nie prowadził działalności gospodarczej i zostaje wspólnikiem w spółce komandytowej (i nie ma innego tytułu ubezpieczeń, jak np. umowy o pracę), to musi opłacać pełne składki ZUS, które w 2014 r. wynoszą 1.042,46 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym albo 987,39 zł bez ubezpieczenia chorobowego.

  Jest jednak pewne rozwiązanie, które może pozwolić korzystać z małego ZUS-u. By to osiągnąć należy przed przystąpieniem do spółki komandytowej założyć działalność gospodarczą (zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej). Wówczas ta działalność gospodarcza stanie się podstawowym tytułem ubezpieczenia i w tym zakresie będzie można korzystać z małego ZUSu. Natomiast z tytułu powstałego później, czyli bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, trzeba będzie opłacać tylko dodatkową składkę zdrowotną, która w 2014 r. wynosi 270,40 zł, ale w znacznej części (232,84 zł) odlicza się ją od podatku, więc jej ekonomiczny koszt jest ostatecznie niewielki. Analogiczne zasady będą obowiązywały, gdy osoba przystępująca do spółki komandytowej ma inny podstawowy tytuł ubezpieczenia, np. umowę o pracę lub zlecenia.

  Dominika Widła

   

  Tagi składki ZUS wspólnicy

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi składki ZUS wspólnicy