Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    08.07.2020

    Częściowe wycofanie wkładu ze spółki komandytowej - koniec sporów z fiskusem?

    Częściowe wycofanie wkładu ze spółki komandytowej - koniec sporów z fiskusem?

    W ostatnich latach przed sądami administracyjnymi toczyło się wiele sporów podatników z organami skarbowymi w kwestii skutków podatkowych częściowego obniżenia wkładu wspólnika w spółce komandytowej. W ostatnim czasie pojawiły się jednak sygnały, że kierowanie podobnych spraw do sądu nie będzie konieczne.

     

    Fiskus konsekwentny, choć przegrany

     

    Od wielu lat organy skarbowe prezentowały stanowisko, że częściowe wycofanie wkładów ze spółki komandytowej powinno być opodatkowane przez wspólnika jako przychód z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej. Nie miało przy tym znaczenia, czy wypłata wspólnikowi następowała w formie pieniężnej, czy też rzeczowej (np. w postaci nieruchomości). Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 kwietnia 2016.

     

    Stanowiska fiskusa były niezmienne, mimo iż regularnie przegrywał on sprawy przed sądami administracyjnymi. Przykładowo, wspomniana wyżej interpretacja została uchylona przez WSA w Warszawie (wyrok z 31 sierpnia 2017 roku, sygn. akt III SA/Wa 2412/16), którego stanowisko potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 8 stycznia 2020 roku, sygn. akt II FSK 394/18). Mimo korzystnych dla podatników orzeczeń, ustalenie skutków podatkowych częściowego wycofania wkładów ze spółki komandytowej jest dla nich o tyle problematyczne, że spór sądowy może trwać nawet kilka lat.

     

    Częściowe wycofanie wkładu bez podatku?

     

    W kwietniu 2020 r. wydana została jednak interpretacja sugerująca że być może fiskus w końcu da za wygraną w kwestii częściowego wycofania wkładu ze spółki komandytowej, również w postaci nieruchomości. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w momencie przekazania wspólnikom spółki komandytowej nieruchomości tytułem częściowego obniżenia wkładów nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Zaznaczył jednak, że może on powstać, gdy taka nieruchomość lub jej część zostanie sprzedana przez wspólników w ramach działalności gospodarczej lub przed upływem 6 lat od momentu jej wycofania ze spółki. Z pełna treścią tej interpretacji można zapoznać się tutaj.

     

    Powyższa interpretacja może być oznaką pewnej liberalizacji podejścia organów skarbowych do kwestii częściowego obniżenia wkładów w spółkach osobowych. To z kolei może oznaczać koniec wieloletnich i kosztownych sporów sądowych pomiędzy podatnikami a fiskusem. Z ostatecznymi wnioskami należy poczekać jednak do czasu, aż korzystna wykładnia przepisów zostanie potwierdzona większą liczbą interpretacji podatkowych.

    Przekazanie wspólnikom nieruchomości tytułem częściowego obniżenia wkładów jest jednym ze sposobów wycofania jej ze spółki komandytowej. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Przekazanie nieruchomości ze spółki komandytowej do wspólnika –  jak najlepiej to zrobić?, w którym szerzej opisujemy jakie skutki podatkowe wiążą się z przekazaniem nieruchomości do wspólnika i jak zrobić to najlepiej.

     

    Skontaktuj się z naszymi Specjalistami i dowiedz się jak korzystnie można przekazywać majątek pomiędzy spółką a wspólnikami.

     

    Krzysztof Kaczmarek

    Tagi interpretacja podatkowa nieruchomość spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi interpretacja podatkowa nieruchomość spółka komandytowa