Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  28.10.2020

  CIT dla spółek komandytowych – Sejm przyjął ustawę

  CIT dla spółek komandytowych – Sejm przyjął ustawę

  Dnia 28 października 2020 r. odbyło się w Sejmie głosowanie nad projektem ustawy, która ma wprowadzić m. in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CITem. O dotychczasowym procesie legislacyjnym pisaliśmy w artykule CIT dla sp.k. od maja 2021? 

   

   

  Aktualizacja: 17 listopada 2020 roku

  Głos przedsiębiorców w końcu usłyszany?

   

  W ubiegłym tygodniu minister finansów Tadeusz Kościński i wiceminister Jan Sarnowski spotkali się z przedstawicielami spółek w ramach cyklu „Dialog z biznesem”. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna przedsiębiorcy proponują by CITem zostały objęte wyłącznie spółki, których wspólnikami są podmioty, nie podlegające obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Dodatkowo postulują odłożenie zmian do 2023 roku.

  Ministerstwo Finansów wskazało, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia korekt na etapie prac w Senacie. W takim wypadku wszystko będzie zależało od opozycji, która ma większość w Senacie. Posiedzenie komisji senackiej odbędzie się 18 listopada 2020 r. Oznacza to, że w najbliższych dniach dowiemy się czy stanowisko Ministerstwa Finansów uległo zmianie i zostaną uwzględnione propozycje przedsiębiorców oraz kiedy można spodziewać się wejścia nowych przepisów w życie.

   

  Burzliwe obrady

   

  Prawie 3 godziny zajęło posłom głosowanie nad wszystkimi wnioskami i poprawkami, a następnie uchwalenie ustawy. Oczywiście nie zabrakło burzliwych dyskusji oraz ostrych słów kierowanych głównie przez opozycję. Projektodawcom i zwolennikom ustawy zarzucano m.in. uderzenie w polską gospodarkę i polskie firmy rodzinne. Strona rządząca, w osobie m.in. Jana Sarnowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów po raz kolejny próbowała przekonywać, że spółki komandytowe wykorzystywane są do międzynarodowej optymalizacji podatkowej bądź do wyprowadzania zysków wskutek transakcji ze spółkami zarejestrowanymi w tzw. rajach podatkowych.

   

  Większość poprawek bez uznania rządzących

   

  Kilkadziesiąt wniosków i poprawek zgłaszanych przez opozycję zostało odrzuconych. Rządzący nie byli gotowi nawet odłożyć w czasie wejścia w życie ustawy do 2022. Przegłosowano jedynie poprawki zaproponowane przez Klub Poselski Prawa i Sprawiedliwości.

   

  Była szansa

   

  Ustawa została uchwalona stosunkiem głosów 232 za, 215 przeciw i 1 wstrzymujący się.

  Ustawa od stycznia, ale CIT można opóźnić

   

  Pomimo, że ustawa wchodzi w życie z dnia 1 stycznia 2021 roku, to art. 12 ust. 2 ustawy przewiduje, że spółka komandytowa może zdecydować, że nowe przepisy będą stosowane do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce dopiero od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych dopiero z dniem 1 maja 2021 r.

   

  Teraz czas na Senat

   

  Uchwalona ustawa trafi jeszcze do Senatu, który ma maksymalnie 30 dni na jej rozpatrzenie. Niestety, przy aktualnym rozkładzie sił, Senat nie ma realnej siły zatrzymać ustawy. Nawet przy zgłoszeniu poprawek bądź odrzuceniu ustawy w całości, Sejm będzie mógł poprawki bądź decyzję Senatu odrzucić. Należy zatem przygotować się, że do końca listopada ustawa trafi na biurko Prezydenta i zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

   

  Przebieg procesu legislacyjnego można prześledzić na stronach internetowych Sejmu. 

   

  Wywiad z Jarosławem Gowinem

   

  9 listopada 2020 roku został opublikowany wywiad z Jarosławem Gowinem, który poruszył m. in. kwestię opodatkowania spółek komandytowych CITem. Wicepremier wskazał, że „elementem wiarygodności państwa jest umowa społeczna, którą państwo zawiera z przedsiębiorcami. Oni nie powinni być zaskakiwani, dlatego postulowałem wprowadzenie rocznego vacatio legis. Ostatecznie Rada Ministrów przychyliła się tylko do czteromiesięcznego okresu przejściowego. Proces legislacyjny jest w toku i wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że i tak ze względu na jego opóźnienie to rozwiązanie wejdzie w życie dopiero od 2022 r.”

  Czy słowa te okażą się prawdą i faktycznie zmiany zostaną przełożone na rok 2022 r. dowiemy  się wkrótce. Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2020 r., potem ustawa wróci z poprawkami do Sejmu. Wtedy najprawdopodobniej będziemy mieli pewność co do daty wejścia w życie podatku CIT dla spółek komandytowych.

  Oskar Dziok

   

   

   

   

   

   

   

  Tagi CIT spółka komandytowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  Tel. 22 21 28 340

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej
  • bez spamu
  • raz w miesiącu
  Tagi CIT spółka komandytowa