W minioną sobotę 28 listopada Sejm odrzucił poprawki Senatu, w niedzielę Prezydent podpisał ustawę, która 30 listopada została ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
CIT dla komandytowych przesądzony
Ubiegły weekend to prawdziwa walka z czasem dla rządzących. W piątek 27 listopada Senat przegłosował poprawki do projektu Ustawy eliminujące wszelkie zapisy dot. obciążenia CITem spółek komandytowych.
Następnie, w sobotnie posiedzenie Sejmu, zgodnie z oczekiwaniami większość sejmowa odrzuciła poprawki Senatu, przywracając pierwotne brzmienie projektu (ze szczegółowymi wynikami sejmowego głosowania można zapoznać się tutaj). W takiej formie Ustawa została przyjęta w Sejmie i przedstawiona Prezydentowi do podpisu.
Podpis prezydenta pojawił się w niedzielny wieczór 29 listopada. Wówczas pozostała już tylko publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw, która nastąpiła 30 listopada pod poz. 2123. Oznacza to, że wszystkie terminy zostały zachowane, a ustawa wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2021 roku.
Nową regulację dla spółek komandytowych opisujemy w skrócie w artykule CIT dla komandytowych – jaki jest ostateczny kształt ustawy?
Jak przebiegał proces uchwalenia ustawy
Dnia 28 października 2020 r. odbyło się w Sejmie głosowanie nad projektem ustawy, która ma wprowadzić m. in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CITem. O dotychczasowym procesie legislacyjnym pisaliśmy w artykule CIT dla sp.k. od maja 2021?
Burzliwe obrady
Prawie 3 godziny zajęło posłom głosowanie nad wszystkimi wnioskami i poprawkami, a następnie uchwalenie ustawy. Oczywiście nie zabrakło burzliwych dyskusji oraz ostrych słów kierowanych głównie przez opozycję. Projektodawcom i zwolennikom ustawy zarzucano m.in. uderzenie w polską gospodarkę i polskie firmy rodzinne. Strona rządząca, w osobie m.in. Jana Sarnowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów po raz kolejny próbowała przekonywać, że spółki komandytowe wykorzystywane są do międzynarodowej optymalizacji podatkowej bądź do wyprowadzania zysków wskutek transakcji ze spółkami zarejestrowanymi w tzw. rajach podatkowych.
Większość poprawek bez uznania rządzących
Kilkadziesiąt wniosków i poprawek zgłaszanych przez opozycję zostało odrzuconych. Rządzący nie byli gotowi nawet odłożyć w czasie wejścia w życie ustawy do 2022. Przegłosowano jedynie poprawki zaproponowane przez Klub Poselski Prawa i Sprawiedliwości.
Była szansa
Ustawa została uchwalona stosunkiem głosów 232 za, 215 przeciw i 1 wstrzymujący się.
Ustawa od stycznia, ale CIT można opóźnić
Pomimo, że ustawa wchodzi w życie z dnia 1 stycznia 2021 roku, to art. 12 ust. 2 ustawy przewiduje, że spółka komandytowa może zdecydować, że nowe przepisy będą stosowane do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce dopiero od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych dopiero z dniem 1 maja 2021 r.
Teraz czas na Senat
Uchwalona ustawa trafi jeszcze do Senatu, który ma maksymalnie 30 dni na jej rozpatrzenie. Niestety, przy aktualnym rozkładzie sił, Senat nie ma realnej siły zatrzymać ustawy. Nawet przy zgłoszeniu poprawek bądź odrzuceniu ustawy w całości, Sejm będzie mógł poprawki bądź decyzję Senatu odrzucić. Należy zatem przygotować się, że do końca listopada ustawa trafi na biurko Prezydenta i zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Przebieg procesu legislacyjnego można prześledzić na stronach internetowych Sejmu.
Wywiad z Jarosławem Gowinem
9 listopada 2020 roku został opublikowany wywiad z Jarosławem Gowinem, który poruszył m. in. kwestię opodatkowania spółek komandytowych CITem. Wicepremier wskazał, że „elementem wiarygodności państwa jest umowa społeczna, którą państwo zawiera z przedsiębiorcami. Oni nie powinni być zaskakiwani, dlatego postulowałem wprowadzenie rocznego vacatio legis. Ostatecznie Rada Ministrów przychyliła się tylko do czteromiesięcznego okresu przejściowego. Proces legislacyjny jest w toku i wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że i tak ze względu na jego opóźnienie to rozwiązanie wejdzie w życie dopiero od 2022 r.”
Czy słowa te okażą się prawdą i faktycznie zmiany zostaną przełożone na rok 2022 r. dowiemy się wkrótce. Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2020 r., potem ustawa wróci z poprawkami do Sejmu. Wtedy najprawdopodobniej będziemy mieli pewność co do daty wejścia w życie podatku CIT dla spółek komandytowych.
Głos przedsiębiorców w końcu usłyszany?
10 listopada minister finansów Tadeusz Kościński i wiceminister Jan Sarnowski spotkali się z przedstawicielami spółek w ramach cyklu „Dialog z biznesem”. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna przedsiębiorcy proponują by CITem zostały objęte wyłącznie spółki, których wspólnikami są podmioty, nie podlegające obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Dodatkowo postulują odłożenie zmian do 2023 roku.
Ministerstwo Finansów wskazało, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia korekt na etapie prac w Senacie. W takim wypadku wszystko będzie zależało od opozycji, która ma większość w Senacie. Posiedzenie komisji senackiej odbędzie się 18 listopada 2020 r. Oznacza to, że w najbliższych dniach dowiemy się czy stanowisko Ministerstwa Finansów uległo zmianie i zostaną uwzględnione propozycje przedsiębiorców oraz kiedy można spodziewać się wejścia nowych przepisów w życie.
Oskar Dziok