Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  15.04.2020

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – więcej czasu na zgłoszenie

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – więcej czasu na zgłoszenie

  Wprowadzony przez rząd pakiet pomocowy – Tarcza Antykryzysowa zakłada wydłużenie części terminów na realizacje obowiązków publicznoprawnych przez spółki komandytowe i komandytowo – akcyjne. Przesunięciu uległ również termin na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych sprawdź do kiedy!

   

  Niedawno na łamach naszego portalu pisaliśmy o nowym obowiązku dla spółek komandytowych oraz komandytowo – akcyjnych, dotyczącym zgłaszania beneficjentów rzeczywistych spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – nowy obowiązek dla spółek komandytowych.

   

  Obowiązek ten jest o tyle istotny, iż konsekwencje braku zgłoszenia do rejestru w wymaganym terminie mogą być bardzo dotkliwe. Spółki, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia informacji do CRBR w terminie wskazanym w ustawie, podlegają karze pieniężnej do 1.000.000 złotych.

   

  Nowy termin na dokonanie zgłoszenia

   

  W związku z panującym zagrożeniem epidemicznym zmieniony został termin na dokonanie zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dla spółek wpisanych do KRS przed dniem 13 października 2019 roku, termin na zgłoszenie został wydłużony o 3 miesiące i upływał będzie 13 lipca 2020 roku (zamiast 13 kwietnia 2020 roku).

   

  Przesunięcie terminu dokonywania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych podyktowane jest potrzebą zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorców ze względu na trudną sytuację, w jakiej znalazła się gospodarka w związku z epidemią koronawirusa.

   

  Kogo dotyczy nowelizacja?

   

  Co istotne, nowy termin dotyczyć będzie wyłącznie podmiotów, które zostały zarejestrowane w KRS przed dniem 13 października 2019 roku. Spółki zarejestrowane w KRS po dacie 13 października 2019 roku (czyli również wszystkie spółki zakładane obecnie) na złożenie zgłoszenia do CRBR nadal będą miały 7 dni roboczych od wpisu do rejestru bądź zmiany danych.

  Paweł Dymkowski

  Tagi CRBR koronawirus tarcza antykryzysowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  Tel. 61 8 618 000

  kancelaria@pragmatiq.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  tel.: 61 8 618 000

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail

  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CRBR koronawirus tarcza antykryzysowa