Wojciech Kaptur

    Wojciech Kaptur

    Zapytaj eksperta

    12.09.2019

    Biała lista podatników VAT – rachunki bankowe pod kontrolą!

    Biała lista podatników VAT – rachunki bankowe pod kontrolą!

    1 września 2019 r. na stronie Ministerstwa Finansów oraz w CEIDG została udostępniona biała lista podatników VAT. Od tego czasu przedsiębiorcy, w tym spółki komandytowe, mają obowiązek weryfikacji numerów rachunków bankowych swoich kontrahentów. Tylko w ten sposób unikną sankcji, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r.

     

    Biała lista podatników VAT – kogo dotyczy?

     

    Od 1 września 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące białej listy podatników VAT. To nowy wykaz, który zastąpił trzy prowadzone dotychczas rejestry podatników. Swym zakresem obejmuje wszystkich podatników VAT, a więc zarejestrowanych podatników czynnych i zwolnionych oraz podatników, w stosunku do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji lub których wykreślił z rejestru.

     

    Jedna baza podatników ma na celu usprawnienie weryfikacji danych o innych podatnikach. Niezbędne dane znajdujące się w białej liście mają ograniczyć udział w transakcjach z nieuczciwymi kontrahentami dopuszczającymi się wyłudzeń VAT.

     

    Biała lista podatników VAT – nowe obowiązki spółki komandytowej

     

    Zakres informacji znajdujących się w białej liście został dodatkowo rozszerzony o numery rachunków bankowych  związanych  z prowadzoną przez podatnika VAT działalnością gospodarczą. W związku z tym, podatnik ma obowiązek każdorazowo w dniu zlecenia przelewu (nie jest istotny dzień obciążenia rachunku nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy) sprawdzić, czy rachunek bankowy kontrahenta jest tożsamy z tym, który znajduje się w białej liście podatników.

     

    Jeżeli więc numer rachunku bankowego podany przez kontrahenta do przelewu jest inny niż ten znajdujący się na białej liście, warto wstrzymać się z płatnością i wyjaśnić sprawę z kontrahentem.

     

    Istotne jest by podatnicy dokonywali na bieżąco aktualizacji związanej z rachunkami bankowymi. Spółki komandytowe dokonują zgłoszeń, a także zmian w zakresie swoich danych za pomocą formularza NIP-8. Sama biała lista ma być aktualizowana na bieżąco, tj. raz na dobę w każdy dzień roboczy.

     

    Nie tylko obowiązek, ale też sankcje!

     

    Sankcje obowiązywać będą od 1 stycznia 2020 r.

     

    A czego dotyczą?

     

    Dokonanie przez spółkę komandytową płatności na rachunek inny niż wskazany w wykazie skutkuje brakiem prawa zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W praktyce – dla wspólników spółki komandytowej, którzy wybrali liniowy sposób rozliczenia dochodów, kara będzie wynosić 19% wartości przelewu. Jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób i kiedy można opodatkować dochód podatkiem liniowym przeczytaj artykuł Wybór podatku liniowego – dłuższy czas na zgłoszenie

     

    Dodatkowo spółka komandytowa, jako podatnik VAT, wskazując niewłaściwy rachunek kontrahenta, będzie odpowiadała solidarnie za jego zaległości podatkowe do wysokości podatku VAT proporcjonalnie przypadającej na transakcję.

     

    Sankcje nie będą dotyczyć jednak wszystkich płatności – chodzi jedynie o płatności dokonane przez spółkę komandytową na rzecz innego przedsiębiorcy o wartości przekraczającej 15.000 zł. Limit 15.000 zł dotyczy jednorazowej wartości transakcji, bez względu na liczbę wykonanych przelewów. Ustawodawca ustalając w tym zakresie kwotę transakcji odniósł się do przepisów dotyczących limitu w płatnościach z pomięciem rachunku bankowego, o których więcej przeczytasz w artykule Limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami – zmiany od początku 2017 roku. 

     

    Jak uniknąć sankcji?

     

    Zapewnienie bezpieczeństwa podatkowego możliwe jest dzięki bezpośredniej kontroli rachunków bankowych przed dokonaniem przelewu. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, gdy przelew zostanie wykonany na inny rachunek niż wykazany w białej liście. Wówczas wyłączenie z sankcji będzie możliwe, gdy spółka komandytowa złoży zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o niewłaściwie dokonanej płatności. Termin na złożenie zawiadomienia to tylko 3 dni od dnia zlecenia przelewu.

     

    Dodatkowo, spółka ma  możliwość uniknięcia sankcji dzięki stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Wyłączenie to dotyczy jednak tylko odpowiedzialności solidarnej za zaległości w VAT kontrahenta.

     

    Wprowadzenie przepisów dotyczących białej listy to dla podatników nie tylko nowe obowiązki, ale również zagrożenie sankcjami. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi Specjalistami!

     

    Katarzyna Łaciak

    Karolina Kroczak

    Tagi Nowelizacja VAT

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi Nowelizacja VAT