Aleksander Gałek

    Aleksander Gałek

    Zapytaj eksperta

    09.01.2019

    3 zmiany przepisów dotyczących spółki komandytowej, których nie możesz przeoczyć w 2019 roku

    3 zmiany przepisów dotyczących spółki komandytowej, których nie możesz przeoczyć w 2019 roku

    Nowe regulacje dotyczące 9% CIT, daniny solidarnościowej oraz składania sprawozdań finansowych już obowiązują. Prowadzisz spółkę komandytową, ale nie jesteś na bieżąco? Sprawdź co nowego czeka Cię w 2019 roku i nie daj się zaskoczyć !

     

    9% CIT dla komplementariusza

     

    Od 1 stycznia 2019 r. osoby prawne, spełniające odpowiednie kryteria, do opodatkowania swoich dochodów będą miały możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku dochodowego (CIT) w wysokości 9%. Preferencyjna stawka podatku dochodowego znajdzie również zastosowanie do przychodów uzyskiwanych z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej.

     

    Komplementariusz spełniający określone warunki (posiadający status małego podatnika / rozpoczynający działalność w danym podatkowym i nie przekraczający limitu przychodów netto w danym roku podatkowym), będzie uprawniony do skorzystania z obniżonej stawki również w stosunku do przychodów (dochodów) uzyskiwanych ze spółki komandytowej (jeśli sp. z o.o jest komandytariuszem to również może skorzystać z tej stawki). Powyższa reguła nie znajdzie jednak zastosowania do „przychodów z zysków kapitałowych”, które niezależnie od spełniania ww. warunków podlegać będą stawce 19%.

     

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Czy komplementariusz może płacić CIT według stawki 9%?

     

    Wprowadzenie daniny solidarnościowej

     

    Z początkiem roku 2019 weszła w życie ustawa wprowadzająca daninę solidarnościową. Wedle danych szacunkowych obowiązek uiszczenia daniny solidarnościowej obejmie ok. 25 tysięcy Polaków, w tym w szczególności wspólników spółek prawa handlowego lub osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

     

    Danina solidarnościowa jest nowym podatkiem, który z założenia ma znaleźć zastosowanie do najbogatszych Polaków. Ten dodatkowy obowiązek podatkowy dotyczyć będzie również wspólników spółki komandytowej (tylko osób fizycznych), których dochody roczne ujawnione w zeznaniach podatkowych za rok 2019 i kolejne przekraczać będą milion złotych. Powstanie wówczas konieczność zapłaty daniny solidarnościowej w stawce 4% od nadwyżki dochodów ponad milion złotych (niezależnie od obowiązku zapłaty zwykłego podatku dochodowego).

     

    Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Nowy podatek dla wspólników spółki komandytowej.

     

    Nowe zasady składania sprawozdań finansowych

     

    Począwszy od 1 października 2018 roku zmieniły się zasady składania sprawozdań finansowych. W chwili obecnej jedyną akceptowalną formą składanych sprawozdań są sprawozdania sporządzone w formie elektronicznej sporządzone w strukturze logicznej i formacie udostępnionym przez Ministerstwo Finansów.

     

    Od 1 marca 2018 roku do 30 września 2018 roku obowiązywał okres przejściowy, w którym składanie sprawozdań finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych odbywało się w formie skanu sprawozdania opatrzonego właściwym podpisem uprawnionej osoby. W chwili obecnej nie będzie to już wystarczające do skutecznego wywiązania się z obowiązku sprawozdawczego.

     

    Sprawozdania finansowe spółek komandytowych sporządzone po 1 października 2018 roku obligatoryjnie będą musiały zostać przygotowane w postaci elektronicznej, w strukturze logicznej oraz formacie danych udostępnionym przez Ministra Finansów, oraz opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (choć ta druga opcja podpisu aktualnie nie funkcjonuje w systemie informatycznym, ale być może ten błąd zostanie naprawiony).

     

    Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z wprowadzonymi zmianami skontaktuj się z nami!

     

    Sprzedajesz lub kupujesz firmę? Zastanawiasz się jaki zapłacisz podatek? Odpowiedzi udzielamy w naszym video poradniku!

     

     

    Kamil Ekiert

    Tagi CIT danina solidarnościowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi CIT danina solidarnościowa