Aleksander Gałek

  Aleksander Gałek

  Zapytaj eksperta

  09.01.2019

  3 zmiany przepisów dotyczących spółki komandytowej, których nie możesz przeoczyć w 2019 roku

  3 zmiany przepisów dotyczących spółki komandytowej, których nie możesz przeoczyć w 2019 roku

  Nowe regulacje dotyczące 9% CIT, daniny solidarnościowej oraz składania sprawozdań finansowych już obowiązują. Prowadzisz spółkę komandytową, ale nie jesteś na bieżąco? Sprawdź co nowego czeka Cię w 2019 roku i nie daj się zaskoczyć !

   

  9% CIT dla komplementariusza

   

  Od 1 stycznia 2019 r. osoby prawne, spełniające odpowiednie kryteria, do opodatkowania swoich dochodów będą miały możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku dochodowego (CIT) w wysokości 9%. Preferencyjna stawka podatku dochodowego znajdzie również zastosowanie do przychodów uzyskiwanych z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej.

   

  Komplementariusz spełniający określone warunki (posiadający status małego podatnika / rozpoczynający działalność w danym podatkowym i nie przekraczający limitu przychodów netto w danym roku podatkowym), będzie uprawniony do skorzystania z obniżonej stawki również w stosunku do przychodów (dochodów) uzyskiwanych ze spółki komandytowej (jeśli sp. z o.o jest komandytariuszem to również może skorzystać z tej stawki). Powyższa reguła nie znajdzie jednak zastosowania do „przychodów z zysków kapitałowych”, które niezależnie od spełniania ww. warunków podlegać będą stawce 19%.

   

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Czy komplementariusz może płacić CIT według stawki 9%?

   

  Wprowadzenie daniny solidarnościowej

   

  Z początkiem roku 2019 weszła w życie ustawa wprowadzająca daninę solidarnościową. Wedle danych szacunkowych obowiązek uiszczenia daniny solidarnościowej obejmie ok. 25 tysięcy Polaków, w tym w szczególności wspólników spółek prawa handlowego lub osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

   

  Danina solidarnościowa jest nowym podatkiem, który z założenia ma znaleźć zastosowanie do najbogatszych Polaków. Ten dodatkowy obowiązek podatkowy dotyczyć będzie również wspólników spółki komandytowej (tylko osób fizycznych), których dochody roczne ujawnione w zeznaniach podatkowych za rok 2019 i kolejne przekraczać będą milion złotych. Powstanie wówczas konieczność zapłaty daniny solidarnościowej w stawce 4% od nadwyżki dochodów ponad milion złotych (niezależnie od obowiązku zapłaty zwykłego podatku dochodowego).

   

  Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Nowy podatek dla wspólników spółki komandytowej.

   

  Nowe zasady składania sprawozdań finansowych

   

  Począwszy od 1 października 2018 roku zmieniły się zasady składania sprawozdań finansowych. W chwili obecnej jedyną akceptowalną formą składanych sprawozdań są sprawozdania sporządzone w formie elektronicznej sporządzone w strukturze logicznej i formacie udostępnionym przez Ministerstwo Finansów.

   

  Od 1 marca 2018 roku do 30 września 2018 roku obowiązywał okres przejściowy, w którym składanie sprawozdań finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych odbywało się w formie skanu sprawozdania opatrzonego właściwym podpisem uprawnionej osoby. W chwili obecnej nie będzie to już wystarczające do skutecznego wywiązania się z obowiązku sprawozdawczego.

   

  Sprawozdania finansowe spółek komandytowych sporządzone po 1 października 2018 roku obligatoryjnie będą musiały zostać przygotowane w postaci elektronicznej, w strukturze logicznej oraz formacie danych udostępnionym przez Ministra Finansów, oraz opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (choć ta druga opcja podpisu aktualnie nie funkcjonuje w systemie informatycznym, ale być może ten błąd zostanie naprawiony).

   

  Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z wprowadzonymi zmianami skontaktuj się z nami!

   

  Sprzedajesz lub kupujesz firmę? Zastanawiasz się jaki zapłacisz podatek? Odpowiedzi udzielamy w naszym video poradniku!

   

   

  Kamil Ekiert

  Tagi CIT danina solidarnościowa

  Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
  Skontaktuj się z nami:

  Kancelaria Prawna PragmatIQ

  kancelaria@komandytowa.pl

  Masz pytania?

  Skontaktuj się z ekspertem!

  Wojciech Kaptur

  Radca prawny,

  Doradca podatkowy

  w.kaptur@komandytowa.pl

  Napisz mail


  Newsletter

  • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
  • Bez spamu.
  • Konkretnie - raz w miesiącu.
  Tagi CIT danina solidarnościowa