Powrót do kategorii

Zakaz handlu w niedziele i święta – czy dotyczy wspólników spółek komandytowych?


Karolina Kulińska-Polak

Karolina Kulińska-Polak

17 maja 2018 r.

Poleć Drukuj
Zapytaj specjalistę

Tagi spółka komandytowa wspólnik
Poleć

Jeżeli spółka komandytowa prowadzi placówkę handlową, to pojawia się pytanie czy wspólnicy spółki mogą osobiście prowadzić handel w tej placówce w niedziele i święta tak jak mogą robić to osoby prowadzące placówkę handlową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Zakaz pracy w handlu w niedzielę przez osoby zatrudnione

 

Co do zasady, zakazane jest powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu na innej podstawie wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedzielę. Oznacza to zakaz podejmowania tych czynności przez osoby zatrudnione, zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych (tj. umowy zlecenie, umowy o dzieło).

 

Prowadzenie handlu przez jednoosobowego przedsiębiorcę

 

Ustawa przewiduje szereg wyłączeń. Jednym z nich jest prowadzenie handlu przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście. Oznacza to, że jednoosobowy przedsiębiorca może w niedziele i święta prowadzić handel. Pod warunkiem jednak, że robi to osobiście. Bowiem powierzanie pracownikom prowadzenia czynności związanych z handlem w niedziele i święta jest już niedopuszczalne.

 

Prowadzenie handlu przez wspólnika spółki

 

Ustawa nie reguluje natomiast w żaden szczególny sposób statusu wspólników spółek, w tym wspólników spółek komandytowych, które prowadzą placówki handlowe. W związku z tym, jeżeli nie obejmują takich spółek inne wyłączenia wskazane w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta (dotyczące np. aptek czy stacji benzynowych), to wspólnik spółki komandytowej nie ma możliwości prowadzenia handlu w niedziele i święta nawet jeśli robiłby to osobiście.

 

Karolina Matkowska

Powrót


Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie? Skontaktuj się z nami:

Kancelaria Prawna PragmatIQ

Tel. 61 8 618 000

Tel. 22 21 28 340

kancelaria@pragmatiq.pl