Kacper Ziniak

    Kacper Ziniak

    Zapytaj eksperta

    30.01.2015

    W jakiej formie podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki komandytowej?

    W jakiej formie podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki komandytowej?

    Umowę spółki komandytowej należy zawrzeć przed notariuszem lub przez Internet. Przynosi to wątpliwości odnośnie wymaganej formy dla jednomyślnej uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki - wystarczy zwykła forma pisemna, czy może potrzebna będzie wizyta u notariusza? W końcu, czy rozwiązanie spółki równoznaczne jest z rozwiązaniem jej umowy spółki.

    O przyczynach rozwiązania spółki komandytowej piszemy w artykule Jakie są przyczyny rozwiązania spółki komandytowej? Rozwiązanie spółki komandytowej w skutek jednomyślnej uchwały wszystkich wspólników jest jedną z sytuacji. Należy mieć na uwadze, że podjęcie takiej uchwały nie likwiduje spółki samo z siebie, lecz jest jedynie prowadzi do otwarcia procesu likwidacji. By wszcząć postępowanie likwidacyjne należy złożyć wniosek do sądu, do którego załącznikiem będzie m. in. wspomniana uchwała, dodatkowo należy powołać likwidatora (najczęściej jeden ze wspólników). Następnie sąd wydaje postanowienie o otwarciu likwidacji, spółka będzie musiała dodać do swojej firmy dopisek „w likwidacji” (np. Jan Kowalski sp. k. w likwidacji), a likwidator będzie miał za zadanie zakończyć interesy spółki. Dopiero wtedy będzie mógł złożyć wniosek do sądu o wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Byt spółki ustanie w momencie wykreślenia jej z rejestru.

     

    Wszystko, co musisz wiedzieć o spółce komandytowej jako podatniku CIT znajdziesz w V wydaniu książki “Komandytowa w pytaniach i odpowiedziach”. Zamów teraz! 

     

    Kodeks spółek handlowych w art. 58 pkt. 2 nie wskazuje wymaganej formy dla uchwały, tak jak ma to miejsce w analogicznym przepisie dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 270 pkt. 2 KSH), gdzie jasno wskazuje, że uchwała taka musi być stwierdzona protokołem Zgromadzenia Wspólników sporządzonym przez notariusza. Przepisy dotyczące spółki komandytowej nie regulują formy właściwej dla podejmowania uchwał wspólników, względy praktyczne wymagają jednak by sporządzone były, co najmniej w formie pisemnej.

    Obalić musimy pogląd, że uchwała to powinna zostać podjęta w obecności notariusza, gdyż z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że rozwiązanie umowy musi zostać dokonane w takiej samej formie, w jakiej umowa ta została zawarta. Rozwiązania spółki nie można utożsamiać z rozwiązaniem umowy spółki. Jednomyślna uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki rozpoczyna dopiero procedurę likwidacji, lecz spółka jako byt prawny istnieje dalej, obowiązują także cały czas postanowienia jej umowy. Spółka zostaje rozwiązana poprzez postanowienie sądu o wykreśleniu jej z rejestru przedsiębiorców KRS, rozwiązana tym samym zostaje umowa spółki. Zastępcze orzeczenie sądu jako forma czynności prawnej funkcjonuje powszechnie w systemie prawnym (np. postanowienie sądu o nabyciu spadku wystarczy by przenieść własność nieruchomości, bez konieczności wizyty u notariusza).

     

    Franciszek Horała

     

     

    Firma w testamencie? Obejrzyj film instruktażowy o biznesowej sukcesji lub odiwedź www.zmianawarty.pl 

     

    Tagi rozwiązanie spółki spółka komandytowa

    Potrzebujesz pomocy w Twojej sprawie?
    Skontaktuj się z nami:

    Kancelaria Prawna PragmatIQ

    kancelaria@komandytowa.pl

    Masz pytania?

    Skontaktuj się z ekspertem!

    Wojciech Kaptur

    Radca prawny,

    Doradca podatkowy

    w.kaptur@komandytowa.pl

    Napisz mail


    Newsletter

    • Otrzymasz bezpłatne opracowanie najczęstszych błędów przy zakładaniu spółki komandytowej.
    • Bez spamu.
    • Konkretnie - raz w miesiącu.
    Tagi rozwiązanie spółki spółka komandytowa